Tata uczy odpowiedzialności swoich synów

Co to znaczy być odpowiedzialnym?

Views 1.05k

Być odpowiedzialnym warto, ponieważ w ten sposób dbasz o siebie i o innych. Budujesz nawyki, które pomagają ci czynić swoje życie lepszym. Im więcej wysiłku i poczucia odpowiedzialności wkładasz w to, co robisz, tym więcej zyskujesz.

Odpowiedzialnym możesz być każdego dnia – w szkole, w domu, z przyjaciółmi.

Co to znaczy być odpowiedzialnym?

Odpowiedzialnym powinien być każdy, niezależnie od tego, czy jest osobą dorosłą, czy dzieckiem. Oczywiście skala odpowiedzialności twojej i twoich rodziców jest zupełnie inna, ale każdy z nas powinien troszczyć się o siebie i o swoje otoczenie (bliższe i dalsze). Powinniśmy brać pełną odpowiedzialność za swoje postępowanie oraz być świadomym swoich czynów.

Czy wiesz, że…
Odpowiedzialność karna oznacza konieczność poddania się karze w przypadku popełnienia konkretnego wykroczenia. Typ kary określa kodeks karny.

Czym jest odpowiedzialność – definicja

Definicja odpowiedzialności wskazuje, że:

  • jest to obowiązek moralny lub prawny, w zgodzie z którym godzisz się na ponoszenie konsekwencji za czyny swoje lub innych;
  • jest to miejsce, gdzie twoje pragnienia spotykają się z działaniami – chodzi bowiem o to, że im lepiej wykonujesz konkretne zadania, tym lepiej żyjesz, tym lepszym człowiekiem i obywatelem jesteś.

Jak przejawiać się może odpowiedzialność? Przykłady

Teoretycznie wszyscy wiemy, co to jest odpowiedzialność, jakiego podejścia do życia i obowiązków wymaga. Na co dzień okazuje się jednak, że bycie odpowiedzialnym nie przychodzi nam tak łatwo. Przykładami odpowiedzialności dzieci mogą być:

  • sumienna nauka – wiesz przecież, że od tego zależy twoja przyszłość;
  • utrzymanie porządku w pokoju – dzięki temu odciążysz rodziców, którzy mają i tak wiele obowiązków;
  • zgłoszenie przypadku przemocy w stosunku do kolegi – możesz mu w ten sposób pomóc, a przy okazji zapobiec kolejnym tego typu zdarzeniom;
  • stosowanie odblasków podczas spacerów do i ze szkoły – w ten sposób chronisz siebie i kierowców samochodów;
  • noszenie maseczki w czasie pandemii – dzięki temu zadbasz o zdrowie swoje i innych;
  • segregacja śmieci – dbasz o planetę i jej przyszłość.

Fot. Adobe Stock

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()