Gdańsk zimą

Ciekawe miejsca dla dzieci i młodzieży w Gdańsku

Views 596

Ulica Długa, Długi Targ, kościół Mariacki – to obowiązkowe punkty każdej wycieczki po Gdańsku. Gród nad Motławą ma jednak bardzo dużo innych miejsc, które warto zobaczyć. Przedstawiamy wam plan, co zwiedzać w Gdańsku w czasie dwudniowej wycieczki.

Gdańsk jest piękny o każdej porze roku. Kiedy tylko skończą się obostrzenia związane z pandemią, namów rodziców na wycieczkę. Jeśli przyjedziesz do Gdańska pierwszy raz, to zacznij od miejsc związanych z najciekawszymi historiami i legendami tego miasta. Na wycieczce możesz poprosić przewodnika, aby opowiedział ci kilka z nich.

Droga Królewska – stąd zaczynamy zwiedzanie

Obowiązkowym punktem wycieczki po Gdańsku jest tzw. Droga Królewska. Zaczyna się od Bramy Wyżynnej i biegnie ulicą Długą, aż do Zielonej Bramy. Skąd ta nazwa? Otóż kiedy do Gdańska przyjeżdżał król, witany był przez włodarzy miasta właśnie przed Bramą Wyżynną, skąd wyruszał uroczysty orszak aż do Zielonej Bramy. Wzdłuż tej trasy i w oknach kamienic zbierali się mieszczanie, aby podziwiać swojego monarchę. Dziś na tej trasie możesz odwiedzić wiele ciekawych miejsc związanych z gdańskimi legendami. Kiedy przyjedziesz do Gdańska, koniecznie zapytaj przewodnika o bezgłową rzeźbę na Katowni czy historię, która wydarzyła się w domu przy Długiej 28, gdzie podobno straszy.

Długi Targ – co warto tam zobaczyć?

Centralnym miejscem w Gdańsku jest Długi Targ. Warto zobaczyć tam kilka ciekawych miejsc. Jednym z symboli Gdańska jest fontanna Neptuna. Dawni gdańszczanie otoczyli ją kratą. Legenda głosi, że mieszczanie do fontanny wrzucali „na szczęście” wiele złotych monet i pewnego dnia trysnęła z niej słynna złota gdańska wódka, która po dziś dzień ma w swoim składzie płatki złota. Aby mieszczanie nie pili zbyt dużo tego trunku, włodarze miasta otoczyli fontannę kratą.

Gdańsk latem. Pomnik Neptuna
Gdańsk latem. Pomnik Neptuna i Dwór Artusa. Fot. Neufal54 / Pixabay

Czy wiesz, że…
Kamienice przy Długim Targu o numerach 1–5 nazywają się królewskim. Nie jest to przypadkowe – to właśnie w tych kamienicach mieszkali polscy królowie odwiedzający Gdańsk.

Co zobaczyć drugiego dnia wycieczki?

Pierwszy dzień wycieczki spędziliśmy na ulicy Długiej i Długim Targu. A co warto zobaczyć drugiego dnia? Wybór miejsc i atrakcji w Gdańsku jest bardzo duży. Na pewno warto odwiedzić kościół Mariacki. Zanim wejdziesz do środka, zobacz z zewnątrz, jak ogromna jest ta budowla. To największy kościół zbudowany z cegły na całym świecie! W środku możesz poznać kolejne ciekawe legendy, jak np. o zegarze astronomicznym, rzeźbie Pięknej Madonny czy słynnym krucyfiksie. Jeśli chcesz zobaczyć miasto z góry, to możesz wejść na wieżę kościoła. Później poszukaj jedynego miejsca w Gdańsku, z którego widać trzy figury Neptuna, zobacz najstarszy herb Gdańska na Bramie Chlebnickiej czy kamieniczkę, w której mieszkał Mikołaj Kopernik.

Zobacz także: Co warto zobaczyć w Poznaniu – plan jednodniowej wycieczki