Poznań - rynek przed ratuszem

Co warto zobaczyć w Poznaniu – plan jednodniowej wycieczki

Views 800

Poznań to piękne polskie miasto, w którym znajduje się wiele ciekawych miejsc. W jeden dzień oczywiście nie zobaczysz wszystkich atrakcji stolicy Wielkopolski, ale jest kilka miejsc, które pozwolą ci poczuć klimat miasta. A jeśli kiedyś będziesz miał więcej czasu, wtedy poznasz Poznań dużo dokładniej.

Miejsca, które koniecznie musisz zwiedzić w Poznaniu, mając jeden dzień, to na pewno stary poznański rynek i Ostrów Tumski. Jeśli będziesz mieć jeszcze trochę czasu, możesz wybrać się nad jezioro lub do zoo.

Czy wiesz, że…
1 grudnia 2020 Poznań dostał Nagrodę Specjalną w międzynarodowym konkursie Access City Award organizowanym przez Komisję Europejską. W konkursie doceniono dostępność usług publicznych w czasie pandemii, a zwłaszcza dostępność ich dla osób z niepełnosprawnościami.

Ciekawe miejsca w Poznaniu

Punktem, od którego warto zacząć zwiedzanie, jest Stary Rynek w Poznaniu. Kiedy tam dotrzesz, znajdź cztery fontanny, które znajdują się na rogach rynku. Każda z nich nosi imię mitologicznego boga: Prozerpiny, Neptuna, Apolla i Marsa. Kiedy wykonasz już to zadanie, to znajdź wylot ulicy Wrocławskiej. Tam zobaczysz figurę św. Jana Nepomucena, który został utopiony w Wełtawie na rozkaz króla Czech za to, że nie chciał złamać tajemnicy spowiedzi jego żony. Według tradycji święty ten miał chronić miasto przed powodziami.

Marcińskie rogale – atrakcja dla dzieci w Poznaniu

Czy wiesz, z czego słynie Poznań? Są to znane w całej Polsce rogale, a zwłaszcza słynne rogale Marcińskie, które piecze się nie tylko 11 listopada, czyli w dzień tego świętego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak samodzielnie zrobić takiego rogala, to wejdź koniecznie do Rogalowego Muzeum Poznania. Tam piekarze pokażą ci, jak przygotować i upiec ten przysmak.

Trochę czasu już minęło, zbliża się powoli południe, a o tej godzinie koniecznie musisz stanąć przed Ratuszem. Dokładnie w samo południe na ratuszowej wieży pojawiają się dwa koziołki, które bodą się rogami.

Zobacz także: Legenda, jak koziołki poznańskie trafiły na wieżę ratusza

Ostrów Tumski – to miejsce warto zwiedzić, będąc w Poznaniu

Opuszczamy poznański rynek i ruszamy na Ostrów Tumski. Jest to wyspa otoczona przez wody Warty. To właśnie tam pojawiły się pierwsze osady na terenie dzisiejszego Poznania. Jest to też miejsce niezwykłe dla wszystkich Polaków – to właśnie tutaj według legendy Lech pożegnał swoich braci Czecha i Rusa i rozpoczął budowę państwa polskiego. A z prawdziwych historii, to tu właśnie założono pierwsze biskupstwo na ziemiach polskich w X wieku, a znajdująca się tam katedra, jeden z ważniejszych zabytków Poznania, to miejsce pochówku Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II czy Kazimierza Odnowiciela. Jeśli zostało jeszcze trochę czasu, to możesz skorzystać z innych poznańskich atrakcji i wybrać się np. do Laboratorium Wyobraźni, nad Jezioro Maltańskiej czy do poznańskiego zoo, jednego z większych w Polsce.

Fot. Pixabay

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()