Pomnik Janusza Korczaka

Cytaty Janusza Korczaka – czego nas uczą?

Views 1.11k

Cytaty z Janusza Korczaka to drogowskazy dla nauczycieli, rodziców i dzieci. Ten przedwojenny pedagog rozumiał bowiem swoich uczniów jak nikt inny. Doskonale wiedział, jak ich uczyć, wychowywać, jak im pomagać.

Janusz Korczak, autor wielu wspaniałych książek dla dzieci, to jeden z najsłynniejszych polskich pedagogów, który zginął podczas II Wojny Światowej.

Janusz Korczak – cytaty

Cytaty z Janusza Korczaka o dzieciach pokazują, jak ważne w życiu są wartości i sposób wychowania. Wiele z jego myśli to drogowskazy zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli oraz rodziców. Oto kilka z nich poświęconych samodzielności dziecka:

  • „Całe wychowanie współczesne pragnie, by dziecko było wygodne, konsekwentnie krok za krokiem dąży, by uśpić, stłumić, zniszczyć wszystko, co jest wolą i wolnością dziecka, hartem jego ducha, siłą jego dążeń i zamierzeń. Grzeczne, posłuszne, dobre, wygodne, a bez myśli o tym, że będzie bezwolne wewnętrznie i niedołężne życiowo”,
  • „Nie biegaj, bo wpadniesz pod konie. Nie biegaj, bo się spocisz. Nie biegaj, bo się zabłocisz. Nie biegaj, bo mnie głowa boli. (…) I cała potworna maszyna pracuje długie lata, by kruszyć wolę, miąć energię, spalać siłę dziecka na swąd”.

Czy wiesz, że…
Janusz Korczak mógł się uratować podczas II Wojny Światowej. Stanął jednak na czele swoich podopiecznych w drodze do obozu w Treblince i nie opuścił ich do samego końca .

O czym uczą cytaty z Janusza Korczaka?

Janusz Korczak bardzo dużo uwagi poświęcał wyjątkowości dziecka, jego perspektywie patrzenia na świat, fascynacji tym światem i dążenia do samodzielności. Świadczy o tym jedna z jego bardziej znanych myśli: „Jeśli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższa jest radość z pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy. Radość triumfu i szczęście samodzielności, opanowania i władania”.

Janusz Korczak – cytaty o wychowaniu

Janusz Korczak nie bez powodu jest uznawany za jednego z najważniejszych polskich pedagogów, którego myśli ani trochę się nie zestarzały. Nadal są inspirujące i skłaniają do przemyśleń niejednego nauczyciela, a nawet ucznia. Zresztą sprawdź sam:

  • „Dziecko nie może myśleć «jak dorosły», ale może dziecięco zastanawiać się nad poważnymi zagadnieniami dorosłych; brak wiedzy i doświadczenia zmusza je, by inaczej myślało”,
  • „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz [je]. Jeśli nie wie – wytłumacz [mu]. Jeśli nie może – pomóż”,
  • „Wszystko, co osiągnięte tresurą, naciskiem, przemocą, jest nietrwałe, niepewne, zawodne”.

Fot.: Barak Broitman / Pixabay