Dwa zegary ze zmianą czasu na letni i zimowy

Dlaczego zmieniamy czas? Historia czasu letniego i zimowego

Views 1.02k

Czy lubisz zmianę czasu? Czy wiesz skąd się wzięła? Sprawdź, dlaczego i kiedy zmieniamy czas na letni i kiedy zimowy.

Dwa razy w roku przesuwamy wskazówki zegarków na czas letni i zimowy. Kiedyś miało to duże znaczenie praktyczne i pozawalało oszczędzać prąd lub świece. A jak jest dziś?

Dlaczego zmieniamy czas?

Zmiana czasu obecnie nie ma już takiego znaczenia jak kiedyś i dlatego też ma sporo przeciwników. Dzisiaj daje nam po prostu możliwość funkcjonowania w godzinach, w których jest najwięcej światła słonecznego. W przeszłości miało to wymiar praktyczny. Wiosną i latem ludzie wstawali kilka godzin po wschodzie słońca. Z kolei, żeby pracować wieczorami, musieli używać sztucznego oświetlenia, które generowało więcej kosztów. Była więc to kwestia oszczędności. Przyjmuje się, że zmiana czasu pozwala na zaoszczędzenie od 1 do 4% energii.

Od kiedy zmieniamy czas?

Zmianę czasu stosujemy mniej lub bardziej regularnie już od XIX wieku. A jak było wcześniej? Już w starożytnym Rzymie zauważono, że słońce wschodzi i zachodzi latem i zimą o różnych godzinach. Żeby więc każdy dzień zaczynał się i kończył o tej samej porze, Rzymianie wymyślili zmienną długość godziny. W zależności od miesiąca rzymska godzina mogła mieć od 44 do nawet 75 minut.

Kiedy zmieniamy czas na letni i zimowy?

Zegarki przestawiamy dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Czas z zimowego na letni zmieniamy w ostatni weekend marca. Mamy wtedy o godzinę mniej snu – o godzinie 2 w nocy przestawiamy zegarek na 3.

Czas z letniego na zimowy zaś zmieniamy w ostatni weekend października, w nocy z soboty na niedzielę. Wtedy cofamy czas o godzinę do tyłu, z 3 w nocy na 2.

Zobacz także: Kto i kiedy wynalazł lampę naftową?

Rys. Adobe Stock