Żałoba w monarchii brytyjskiej po śmierci Filipa Księcia Edynburga

Kim był mąż królowej Elżbiety II Filip, książę Edynburga?

Views 399

Przez większość życia mąż królowej Elżbiety znany był jako Filip Mountbatten, książę Edynburga. Decydując się na ślub z przyszłą królową, książę Filip musiał zrezygnować ze swoich tytułów, nazwiska, ale także z dotychczasowego życia.

Przy boku królowej Elżbiety II spędził aż 73 lata, godząc się z drugoplanową rolą w rodzinie królewskiej. W 50. rocznicę ślubu królowa tak powiedziała o swoim mężu: „Po prostu jest przez te wszystkie lata moją siłą i oparciem, a ja i cała jego rodzina, oraz ten i wiele innych krajów, mamy wobec niego dług większy niż kiedykolwiek by się spodziewał albo kiedykolwiek się dowiemy”.

Nieszczęścia w życiu młodego księcia Filipa

Filip, książę Edynburga urodził się 10 czerwca 1921 roku na greckiej wyspie Korfu. Był ostatnim dzieckiem i jedynym synem księcia Andrzeja i księżnej Alicji Battenberg. W chwili narodzin Filipa królem Grecji był jego wuj Konstantyn I Grecki. Książę Filip od urodzenia nosił tytuł księcia Grecji i Danii, a jego pełne nazwisko rodowe brzmiało Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Wydawało się więc, że przed młodym księciem rysuje się świetlana przyszłość. Niestety, bardzo szybko wszystko posypało się jak domek z kart. W 1922 roku wybuchła w Grecji rewolucja wywołana przez wojsko i rok później Konstantyn został zmuszony do abdykacji. Nowe władze nie poprzestały na tym i wygnały z kraju byłego króla, ojciec księcia Filipa zaś został aresztowany, a później pozbawiony obywatelstwa greckiego i wygnany dożywotnio z kraju, wraz z całą rodziną. Ostatecznie dotarli do Francji, gdzie ciotka księcia Andrzeja, księżna Marie Bonaparte, użyczyła im domu w podparyskim Saint-Cloud.

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()