Trębacz widoczny w oknie wieży mariackiej

Hejnał mariacki – legenda o krakowskim hejnale

Views 1.06k

Każde miasto ma swoje symbole. Niektóre z nich mogą pochwalić się nawet kilkoma. Kraków ma smoka wawelskiego, Zamek Królewski na Wawelu, a symbolem, który codziennie usłyszeć może cała Polska, jest hejnał z wieży Mariackiej.

Jeśli kiedyś byłeś w Krakowie, to na pewno słyszałeś hejnał grany co godzinę z wieży kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywanego w skrócie kościołem Mariackim. Hejnał mogłeś też usłyszeć w radio. A czy wiesz, jaka legenda związana jest z mariackim hejnałem?

Historia o trębaczu z wieży Mariackiej, który chronił miasto

Od wieków trębacz z wieży kościoła Mariackiego grał rano sygnał do otwarcia bram miasta, a wieczorem do ich zamknięcia. Jego trąbka ostrzegała też mieszkańców Krakowa o niebezpieczeństwach – pożarach czy zbliżającym się wrogu. Wiele wieków temu polskie ziemie najechane zostały przez Tatarów. Mieli oni bardzo odważnych i bezwzględnych żołnierzy, więc odnosili wiele zwycięstw. Kiedy wiosną 1241 roku do Krakowa dotarły wieści o napaści Tatarów na pobliski Sandomierz, na mieszkańców miasta padł blady strach. Zamknięto bramy miejskie i powoli szykowano się do oblężenia, którego spodziewano się za kilka dni.

Hejnał w Krakowie, który przeszedł do legendy

Tymczasem Tatarzy pojawili się pod miastem dużo szybciej. Kiedy pewnego dnia, jeszcze przed świtem, trębacz wyjrzał ze swojej wieży, zobaczył nieprzebrane szeregi Tatarów. Natychmiast zaczął na trąbce wygrywać hejnał na cztery strony świata, by obudzić mieszczan i obrońców miasta. Grał tak długo, aż strażnicy rozpoczęli obronę. Jednak Tatarzy zaczęli strzelać w kierunku wieży, by go uciszyć. Niestety jedna ze strzał przeszyła gardło dzielnego trębacza i melodia przez niego grana nagle się urwała. W ten sposób powstała legenda o trębaczu z wieży Mariackiej.

Historia hejnału mariackiego

Hejnał w czasach najnowszych grany był początkowo tylko w południe, a od 13 lutego 1838 roku wyznaczał dokładnie godzinę dwunastą. Obecnie hejnał z wieży kościoła Mariackiego rozbrzmiewa co godzinę. A czy wiesz, że od blisko stu lat w polskim radio codziennie odbywa się transmisja hejnału z wieży Mariackiej w Krakowie? Zaraz po wybiciu godziny 12 możesz usłyszeć w radio kroki trębacza kierującego się do jednego z okien, a za chwilę rozlega się hejnał. Następnie znowu słychać kroki trębacza, który przechodzi do drugiego okienka, ponieważ hejnał grany jest na wszystkie cztery strony świata. Ostatni sygnał urywa się nagle jako symbol pamięci o śmierci bohaterskiego trębacza.

Zobacz także: Wars i Sawa, czyli legenda o tym jak powstała Warszawa

Fot. Wi Pa / Pixabay