Dziecko w czerwonych butach stoi na śniegu

Polskie przysłowia pogodowe na luty i na Walentynki

Views 1.09k

Przysłowia pogodowe to mądrości ludowe, które powstały dzięki obserwacji przyrody. Są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Sprawdź, czy znasz polskie przysłowia o lutym – najmroźniejszym miesiącu w roku.

Czy wiesz, że…
Istnieje dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem przysłów, w tym również przysłów o porach roku i miesiącach. Ta dyscyplina to paremiologia.

Luty to najkrótszy, a zarazem najmroźniejszy miesiąc w roku. W wielu językach słowiańskich (m.in. rosyjskim i białoruskim) słowo luty nadal oznacza „srogi”, „okrutny” i „mroźny”. Pokazuje to, że przez wieki był to miesiąc najtrudniejszy do przetrwania. Przysłowia o lutym często są też wskazówkami, jak powinniśmy się ubrać i czego spodziewać się po nadchodzącej wiośnie. Do niej będą się odnosiły przysłowia o marcu

Idzie luty, podkuj buty – co oznacza to przysłowie?

„Idzie luty, podkuj buty” to najpopularniejsze polskie przysłowie o lutym. Ma być ono przestrogą przed najzimniejszym miesiącem i radą, żeby ubierać się ciepło i nosić buty, w których nie będziemy ślizgać się po lodzie.

Przysłowie nawiązuje również do dawnego zwyczaju podkuwania butów, czyli umieszczania na podeszwie dodatkowej warstwy zapobiegającej ślizganiu, np. złożonej z metalowych elementów.