Kwiecień, kwiaty, motylki

Kwiecień plecień. Przysłowia na kwiecień – o pogodzie, przyrodzie i świętach

Views 926

Najpopularniejszym przysłowiem o kwietniu, które zna chyba każdy z nas, jest: „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”. Ale powiedzonek o tym wiosennym miesiącu jest mnóstwo. Sprawdź, jakie jeszcze warto znać.

Kwiecień to pierwszy prawdziwie wiosenny miesiąc. Stąd też wzięła się jego nazwa, która jest nawiązaniem do pierwszych rozkwitających kwiatów. W końcu to właśnie o tej porze roku kwitną krokusy, narcyzy, tulipany i niezapominajki, które zapowiadają nadejście ciepłych dni. A czy wiesz, co o pogodzie mówią nam przysłowia o kwietniu? Pamiętasz przysłowia na marzec? Porównaj je!

Przysłowia na kwiecień o Świętach Wielkanocnych

Wielkanoc to święto ruchome, które wypada między 22 marca a 25 kwietnia. Dlatego też znaczna część przysłów na kwiecień mówi nam, czego możemy się spodziewać po Niedzieli Palmowej czy Wielkim Tygodniu. Oto niektóre z wielkanocnych przysłów:

  • „Pogoda w Kwietnia Niedzielę wróży urodzajów wiele” – oznacza to, że jeśli w Niedzielę Palmową będzie słonecznie, to rok będzie obfitował w zbiory.
  • „We Wielki Piątek deszcz, nieurodzaju wieszcz” – deszczowy Wielki Piątek to zapowiedź nieurodzaju.
  • „W Wielką Niedzielę pogoda, duża w polu uroda” – jeśli w Wielkanoc będzie ładna pogoda, to na jesień będą duże zbiory.
  • „Zielone Boże Narodzenie, a Wielkanoc biała, w polu uciecha mała” – oznacza to, że jeśli w Boże Narodzenie nie ma śniegu i jest ciepło, a w Wielkanoc pada śnieg, to rolnicy nie mogą liczyć na wiele plonów.