Strefa dla artykułów polecanych

Fb. In. Tw.
Pomnik Warszawskiej Syrenki na rynku Starego Miasta

Wars i Sawa, czyli legenda o tym, jak powstała Warszawa

Views 42

Każde miasto ma swoje legendy. Dotyczą one różnych wydarzeń czy tajemniczych miejsc. Są też legendy, które wyjaśniają, skąd wzięła się nazwa miasta. I tak jest właśnie w przypadku Warszawy.

Jeśli podzielisz słowo „Warszawa” na dwie części, to uzyskasz dwa słowa: „wars” i „zawa”, i już prawie masz imiona dwojga bohaterów legendy o Warszawie, czyli Warsa i Sawy.

Legenda o tym, jak powstała Warszawa

Dawno temu Polskę pokrywała dzika puszcza, nie inaczej było na terenie dzisiejszej Warszawy, gdzie stała mała wioska, w której według legendy mieszkał młody rybak o imieniu Wars. Był bardzo pracowity, sam nawet zbudował łódź, na której wybierał się na ryby. A łowić lubił najbardziej w nocy, kiedy było cicho i usłyszeć można było tylko pluskające w wodzie ryby. Pewnej nocy, gdy Wars w trzcinach przygotowywał swoją łódź do połowów, usłyszał dziwny hałas. Kiedy się odwrócił, zobaczył przecudnej urody dziewczynę, która wyłoniła się z wody. Miała piękne srebrzyste włosy, niebieskie oczy i… rybi ogon. Wtedy Wars zrozumiał, że widzi syrenę, o której w dzieciństwie legendy opowiadała mu mama.

Jak w legendzie Wars poznał Sawę?

Syrena nie dostrzegła Warsa i spokojnie podpłynęła do brzegu, gdzie zaczęła śpiewać. Głos miała tak cudowny, że młody rybak natychmiast się w niej zakochał. Przez kilka kolejnych nocy przychodził nad brzeg jeziora, aby słuchać śpiewu syreny, aż wreszcie wychylił się, żeby dokładnie się jej przyjrzeć. Wtedy syrena go zauważyła. Podpłynęła zagniewana i zapytała, jak śmie ją podglądać. Wars mocno zakłopotany powiedział, że jest rybakiem z wioski. Sawa, bo tak właśnie miała na imię piękna syrena, powiedziała, że zna go dobrze i nieraz obserwowała go w czasie połowów. Wtedy młody rybak zebrał się na odwagę i wyznał syrenie swoją miłość. Sawa posmutniała, bo przyznała, że też darzy go miłością, ale ich światy są tak różne, że nie mogą być razem.

Miłość pokona wszystkie przeszkody, czyli historia Warsa i Sawy

Na szczęście właśnie wtedy Sawa przypomniała sobie pradawną tajemnicę – jeśli syrena pokocha człowieka z wzajemnością, wtedy może stać się prawdziwą kobietą. Wars nie wahał się ani chwili i poprosił Sawę o rękę. W tym momencie z syreny spadła łuska, a w miejscu ogona pojawiły się nogi. Wkrótce odbyło się wesele, po którym nasi bohaterowie żyli długo i szczęśliwie. Wokół ich chaty zaś zaczęła rozrastać się osada, która później stała się miastem nazwanym na pamiątkę ich miłości Warszawą. I tak kończy się legenda o Warsie i Sawie.

Czy wiesz, że…
Syrena z legendy stała się jednym z symboli Warszawy. Jej rzeźby i posągi można spotkać w wielu miejscach w naszej stolicy, ale najbardziej znany pomnik znajduje się na Starym Mieście, gdzie syrena przedstawiona została z tarczą i mieczem w rękach, aby chronić miasto przed niebezpieczeństwami.

Fot. Adobe Stock