Kości do gry leżące na stole

Co to znaczy „kości zostały rzucone”?

Views 1.61k

Dorośli czasami używają stwierdzenia „kości zostały rzucone”. Są to słowa wypowiedziane przez Juliusza Cezara, władcę starożytnego Rzymu. Chcecie znać ich znaczenie i historię oraz wiedzieć, kiedy go używamy? Sprawdźcie sami!

Słowa alea iacta est wypowiedziane przez Juliusza Cezara po polsku brzmią: „kości zostały rzucone”. A o jakie kości chodzi? Oczywiście o kości do gry. Kiedy gracz rzuci kośćmi, nie ma już na nie żadnego wpływu, może tylko czekać, jaki pokażą wynik.

Historia sentencji „kości zostały rzucone”. Co wydarzyło się 10 stycznia 49 roku p.n.e.?

Niedługo przed końcem poprzedniej ery w Rzymie coraz większą popularność zdobywał Juliusz Cezar. Rządzący Rzymem senat obawiał się, że może on siłą sięgnąć po władzę. Aby się zabezpieczyć, przypomniał Cezarowi, że rzeka Rubikon jest granicą, której nie może ze swoim wojskiem przekroczyć. Mimo wszystko Juliusz Cezar zdecydował się na ten krok i wiedział, że teraz już nie może zawrócić. Stąd wypowiedziane przez niego słowa „kości zostały rzucone” oznaczały, że podjął nieodwracalną decyzję.

Wątpliwości Juliusza Cezara

Co ciekawe, według historyków Juliusz Cezar długo wahał się, zanim wkroczył w nurt Rubikonu. Ten nieustraszony wódz podobno długo siedział nad brzegiem rzeki i zastanawiał się, czy jednak się nie wycofać. Dlaczego? Otóż był on obywatelem Rzymu, wychowanym w obowiązującej tam tradycji i wierze. Doskonale zdawał sobie sprawę, że przekroczenie Rubikonu to nie tylko wypowiedzenie posłuszeństwa rzymskiemu senatowi, ale wręcz świętokradztwo. Sukces jego przedsięwzięcia zależał nie tylko od siły wojsk, które prowadził, ale też poparcia mieszkańców Rzymu. Jeśli by go nie uzyskał, poniósłby klęskę. Dlatego tak długo zastanawiał się, czy rzucić te przysłowiowe kości.

Kiedy przekraczamy Rubikon?

Ostatecznie Juliusz Cezar zwyciężył i zdobył władzę w Rzymie. A czy wiesz, że z tym wydarzeniem związane jest drugie pojęcie, które oznacza prawie dokładnie to samo? Kiedy Cezar przeszedł przez rzekę Rubikon, wiedział, że właśnie rozpoczął wojnę i nie ma już od tego odwrotu. Dlatego, jeśli ktoś mówi, że „przekroczył Rubikon”, to znaczy, że zrobił coś, czego nie da się odwrócić lub podjął bardzo ważną decyzję, która może odmienić jego życie.

Zobacz także: Co to znaczy veni, vidi, vici?

Fot. Mahesh Patel / Pixabay