Bocian w locie

Co je i ile żyje bocian? Ciekawostki o bocianach

Views 493

Bociany to nie tylko symbole wiosny i polskiej wsi, ale też prawdziwi wędrowcy, którzy w Polsce zostają jedynie na około 5 miesięcy. Sprawdź, jak długo żyją bociany, ile lecą do Afryki, kiedy wracają do Polski, czym się żywią i dlaczego są pod ochroną.

W naszym kraju i w pozostałych krajach Europy spotyka się jedynie dwa gatunki bocianów – popularnego bociana białego oraz jego kuzyna, bociana czarnego, który jest bardziej ostrożny i unika kontaktu z ludźmi. Poniżej znajdziesz ciekawostki na ich temat.

Ile żyje bocian?

Na wolności bociany żyją przeciętnie około 10-12 lat, zdarzały się jednak przypadki, że dożywały nawet 20 lat. Na długość życia w warunkach naturalnych mają wpływ takie czynniki jak dostępność pożywienia, choroby i zmieniające się warunki środowiskowe. Natomiast w niewoli bociany mogą żyć nawet około 30 lat. Najdłużej żyjący zaobrączkowany bocian żył aż 39 lat!

Co jedzą bociany?

Zastanawiasz się, czy bociany jedzą żaby, tak jak pokazują to bajki? Owszem! Ale nie są one podstawą ich diety. Bociany jedzą najczęściej owady oraz drobne bezkręgowce, takie jak ślimaki, chrząszcze i dżdżownice. Chętnie żywią się również rybami oraz gryzoniami, takimi jak ryjówki i nornice.

Ciekawostki o bocianach

  • W Polsce bociany podlegają ścisłej ochronie. Jako duże ptaki praktycznie nie mają wrogów naturalnych, mają jednak coraz mniej siedlisk naturalnych – żyznych łąk i terenów zalewowych rzek. Za śmiertelność bocianów odpowiadają przede wszystkim wypadki w czasie wędrówek (np. zderzenia z wiatrakami na farmach wiatrowych) oraz umyślne zabijanie tych zwierząt przez ludzi.
  • W przeciwieństwie do wielu ptaków, bociany nie potrafią śpiewać. Ich głównym sposobem komunikacji jest klekotanie.
  • Bociany często stoją na jednej nodze, ponieważ pozwala im to oszczędzać siły. W takiej pozycji ptaki najchętniej śpią i odpoczywają. Sprawdź inne przyczyny,: dlaczego bocian stoi na jednej nodze?
  • Średnica bocianiego gniazda zazwyczaj przekracza 2 metry!
  • Bociany to przyjazne ptaki, które czasem dzielą swoje gniazda z innymi zwierzętami, np. z jerzykami i sowami.
  • Podróż bociana z Polski do Afryki trwa około 2 miesięcy. W tym czasie ptaki pokonują tysiące kilometrów!
  • Bociany nie łączą się w pary na całe życie. Tworzą pary na jeden sezon lęgowy i najczęściej co roku wracają do tej samej okolicy,  ale nie zawsze do tego samego gniazda.

Źródła: