dziecko puszcza wielkie, tęczowe bańki mydlane

Jak powstaje tęcza – domowy eksperyment

Views 1.38k

Tęcza to zjawisko, które we wszystkich budzi pozytywne emocje. Pojawia się, kiedy w ciągu dnia równocześnie świeci słońce i pada deszcz. Chcesz wiedzieć, co jeszcze musi się wydarzyć, żebyśmy mogli zobaczyć wielobarwny łuk? Sprawdź, jak i kiedy powstaje tęcza.

Czy wiesz, że…

Tęcza ma kształt łuku tylko wtedy, kiedy patrzymy na nią, stojąc blisko ziemi. Jeśli będziemy obserwować ją z góry, na przykład z pokładu samolotu, zauważmy, że tak naprawdę jest ona okrągła.

Tęcza jest zjawiskiem nie tylko optycznym, ale też meteorologicznym, ponieważ jest ściśle związana z pogodą. Zazwyczaj pojawia się na niebie po letniej burzy, ale możemy zobaczyć ją również w fontannie czy ogrodowym zraszaczu. Również bańki mydlane albo szklany pryzmat mogą mienić się kolorami tęczy.

Co to jest tęcza i jak powstaje?

Tęcza powstaje wtedy, kiedy światło słoneczne rozszczepia się w kroplach wody, a słońce znajduje się na niewielkiej wysokości nad horyzontem. Białe światło po rozszczepieniu się tworzy złudzenie optyczne, które ludzkie oko postrzega jako wielobarwny łuk. Zjawisko to możemy obserwować wtedy, kiedy słońce znajduje się za naszymi plecami. Okazuje się, że nie tylko czysta woda może rozszczepiać światło. Takim magikiem jest też pryzmat, czyli szklana, szlifowana bryła o ścianach nachylonych pod kątem (np. szklane diamenciki) a także bańki mydlane. 

Jakie są kolory tęczy?

Czasem niektóre kolory tęczy są mniej wyraźne niż inne, ale ich kolejność jest zawsze jednakowa. Od zewnętrznej strony widzimy najpierw odcień pomarańczowy, później żółty, zielony, niebieski, granatowy i na końcu fioletowy. Barwy płynnie się ze sobą łączą i nie ma między nimi wyraźnej granicy.

Jak powstaje tęcza? Domowe doświadczenia

Doświadczenie ze zraszaczem

  1. W słoneczny dzień włącz zraszacz do kwiatów i odwróć się tyłem do słońca.
  2. Spróbuj oddalać się i przybliżać, cały czas obserwując tęczę, która pojawia się w kroplach wody. Wielkość tęczy zmienia się w zależności od tego, w jakiej odległości od zraszacza się znajdujesz.

Doświadczenie ze szklanką wody

  1. Szklankę zalej wodą do ¾ jej wysokości.
  2. Włóż do szklanki nieduże lusterko w taki sposób, żeby opierało się o dno i bok szklanki i było przechylone.
  3. Skieruj latarkę prosto na powierzchnię lustra. Obserwuj, jak na suficie powstaje tęcza.

Zobacz także: Co to jest tęcza i skąd się bierze?

Fot. Adobe Stock