Ptaszek i wiewiórka trzymająca w łapkach orzech

Czy wiewiórka zasypia na zimę?

Views 101

Zima to trudny czas dla leśnych mieszkańców. Niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy, a inne gromadzą pożywienie i z niecierpliwością będą czekać na nadejście wiosny. Przekonaj się, czy wiesz, jak radzą sobie wiewiórki zimą. Co robią, co jedzą i jakie są ich kryjówki?

Zapadające w sen zimowy wiewiórki to często powtarzany mit. Zimą rzadziej spotykamy je w parkach i lasach, ale tylko dlatego, że o tej porze roku te rude gryzonie są mniej aktywne i po prostu nie chcą tracić zapasów energii. Sprawdź, jak zimują wiewiórki.

Jak wiewiórka przygotowuje się do zimy?

Kiedy nadchodzi jesień, wiewiórki rozpoczynają gromadzenie zapasów i przygotowywanie swojego schronienia. Podczas zimowych miesięcy większą część dnia spędzają w swoich kryjówkach, którymi najczęściej gniazda lub dziuple wypchane porostami i suchymi gałęziami. Czasami gniazdo wiewiórki powstaje z cudzego ptasiego gniazda, do którego gryzonie samodzielnie dobudowują jedynie zadaszenie. W dziupli wiewiórki często znajduje się dodatkowo również część zapasów przygotowanych na zimę, m.in. nasiona roślin oraz orzechy.