Pomnik Janusza Korczaka w Jerozolimie

Kim był Janusz Korczak – największy przyjaciel dzieci?

Views 1.43k

Janusz Korczak był człowiekiem wielu talentów. Został jednak zapamiętany przede wszystkim jako jeden z najważniejszych polskich nauczycieli i pedagogów. Dzieciom oddał całe swoje serce. Razem z nimi również zginął.

Janusz Korczak był prawdziwym przyjacielem dzieci. Chciał, aby pozwolono im popełniać błędy i samodzielnie odkrywać świat.

Kim był Janusz Korczak?

Janusz Korczak naprawdę nazywał się Henryk Goldszmit. Był polskim Żydem. Jego ojciec był słynnym warszawskim adwokatem, sam Janusz zaś poszedł w ślady dziadka i najpierw został lekarzem. Znamy go jednak przede wszystkim jako słynnego pedagoga i autora wspaniałych książek dla dzieci i dorosłych. Z pewnością znasz jego książkę (powstał też film) „Król Maciuś Pierwszy” albo „Kajtuś Czarodziej” i „Józki, Jaśki i Franki”.

Biografia Janusza Korczaka

  • Już w trakcie studiów zajmował się opieką nad dziećmi podczas letnich obozów.
  • Wyjeżdżał także zagranicę, gdzie poznawał nowe sposoby myślenia o wychowaniu dzieci.
  • Stał się jednym z najsłynniejszych polskich pedagogów, czyli osób, które uczą, jak należy pracować z dziećmi.
  • Zasłynął jako prowadzący Dom Sierot w Warszawie, w którym mieszkały przede wszystkim dzieci żydowskie.
  • Podczas II wojny światowej Korczak do końca nie opuścił swoich podopiecznych i razem z nimi zginął w obozie w Treblince.

Czy wiesz, że…
Janusza Korczaka uznaje się za jednego z prekursorów i przedstawicieli ruchu na rzecz praw dzieci?

Janusz Korczak – prawa dziecka

Biografia Janusza Korczaka jest bardzo ciekawa, ale jeszcze ciekawsze są jego poglądy na temat dzieci, ich rozwoju i praw. Jego najsłynniejsze hasła to:

  • „nie ma dzieci, są ludzie”,
  • „prawo dziecka do szacunku”,
  • „prawo (dziecka) by było, czym jest”.

Janusz Korczak walczył o to, aby każde dziecko miało prawo do rozwoju we własnym tempie, aby mogło samodzielnie poznawać świat. Korczak sprzeciwiał się poglądom, według których wszystko należy robić za dziecko, zabraniając mu przy tym wielu rzeczy. Uważał, że tylko nauka przez doswiadczenia prowadzi do prawdziwej wiedzy i dziecko także ma prawo popełniać błędy.

Zobacz także: Cytaty Janusza Korczaka – czego nas uczą?

Fot. Adobe Stock