Mała ojczyzna - krajobraz

Czym jest mała ojczyzna?

Views 1.18k

Fot. Aalmeidach / Pixabay

Polska to twoja duża ojczyzna. Jej symbole to biało-czerwona flaga, biały orzeł, hymn, czyli „Mazurek Dąbrowskiego”. A czy wiesz, że tak jak każdy, masz swoją małą ojczyznę?

Na dużą ojczyznę składa się tysiące małych ojczyzn. Może to być miasto, wieś, dzielnica, a nawet osiedle, na którym mieszkasz. Duża ojczyzna jest wspólna dla wszystkich Polaków, małą ojczyznę każdy może mieć inną.

Czym jest mała ojczyzna?

Mała ojczyzna to miejsce, gdzie mieszkasz, dorastasz, uczysz się. Tutaj mieszkają twoi najbliżsi i przyjaciele, tutaj też znasz każdy kąt, każdą ścieżkę, każde drzewo. Twoja mała ojczyzna ma swoją historię, tradycję, a nawet legendy. Jest ona częścią dużej ojczyzny, ale żeby pokochać dużą, najpierw musisz poznać i pokochać własną małą ojczyznę.

Polska, nasza duża ojczyzna, ma dokładnie wyznaczone granice. O obszarze swojej małej ojczyzny każdy decyduje sam, gdzie się ona zaczyna lub kończy. Dla ciebie małą ojczyzną może być tylko twoje osiedle, a dla twojego kolegi może to być też np. miejsce, gdzie mieszają jego dziadkowie, bo tam spędza każde wakacje.

Kim jest osoba, która kocha małą ojczyznę?

Patriotyzm jest wtedy, kiedy ktoś kocha swoją ojczyznę. Taka osoba nazywana jest patriotą. Patriotyzm lokalny zaś odnosi się do osób, które kochają swoją małą ojczyznę, są to patrioci lokalni. Okazując postawę obywatelską, angażują się dla dobra małej ojczyzny i lokalnej społeczności.

Mała ojczyzna – najbezpieczniejsze miejsce na świecie

Mała ojczyzna to szczególnie ważne miejsce, zwłaszcza w obecnych czasach. Współczesny świat nazywany jest globalną wioską, ponieważ jest na wyciągnięcie ręki. W ciągu kilku godzin możemy dotrzeć niemal w dowolne miejsce na ziemi. Jeszcze szybciej rozprzestrzeniają się informacje. Przez to możemy czuć się zagubieni w świecie, który pędzi i zmienia się z dnia na dzień. A mała ojczyzna to miejsce w którym się urodziliśmy, które nosimy w sercu, daje nam poczucie bezpieczeństwa i oparcia.

Mała ojczyzna Adama Mickiewicza

O małej ojczyźnie bardzo pięknie pisał Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”. Dla tego wielkiego polskiego wieszcza małą ojczyzną była Wileńszczyzna. Tam się urodził i wychował. Jego miłość do małej ojczyzny była tym większa, że musiał ją opuścić i wyjechać za granicę. O tym, czym dla Mickiewicza była mała ojczyzna, najpiękniej mówią te słowa z „Pana Tadeusza”:

„Jedna już tylko jest kraina taka,

W której jest trochę szczęścia dla Polaka

Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie

Święty i czysty jak pierwsze kochanie”.