gry logiczne i układanki

Najciekawsze gry logiczne dla dzieci – czym można się bawić?

Views 574

Gry logiczne dla dzieci to różnego rodzaju łamigłówki, zagadki matematyczne, gry zręcznościowe i wiele innych. Dzięki nim nigdy nie będziesz się nudzić. Przy okazji świetnie rozwiniesz swoje logiczne myślenie.

Gry logiczne to takie, w których nieustannie zadajesz sobie pytania: „dlaczego?”, „co z czym?” i „jaki to da wynik?”.

Łamigłówki

Łamigłówki mają postać zagadek, które polegają na konieczności odpowiedniego przyporządkowania do siebie różnego rodzaju elementów. Musisz dopasować, uporządkować, ułożyć w określone kategorie karty z przedmiotami lub postaciami. Łamigłówki często mają także postać układanek, w których trzeba dopasować do siebie elementy tak, aby powstała z nich określona całość. Sporo jest tutaj też quizów czy gier typu memory, gdzie musisz zapamiętać poszczególne elementy.

Niekiedy trzeba się trochę natrudzić, aby rozwiązać dane zadanie, ale po ułożeniu całości, będziesz miał ogromną frajdę. Nauczysz się porównywać elementy, odróżniać je od siebie, łączyć w całość. Umiejętności te z pewnością przydadzą ci się na lekcjach matematyki.

Najpopularniejsze łamigłówki to:

 • kostka Rubika, którą trzeba tak ułożyć, żeby każda ze ścian miała jednolity kolor
 • łamigłówka z wieżą Hanoi, w której trzeba ułożyć na sobie krążki od największego, do najmniejszego;
 • tor kulkowy, czyli konstrukcja, którą tak trzeba ułożyć, żeby kulka puszczona w najwyższym miejscu sturlała się aż na sam dół.

Gry matematyczne

Matematyczne gry to gry logiczne, w których wykonujesz różnego rodzaju działania, znane ci ze szkolnych na lekcji. Możesz wypróbować gry polegające na porównywaniu liczb czy porządkowaniu ich. Uczysz się ułamków? Wybierz puzzle, dzięki którym nauczysz się, jak skracać ułamki zwykłe. Jesteś jeszcze bardziej zaawansowany? Sprawdź się w quizie na obliczanie pierwiastków.

To „dodatek” do twoich zajęć z matematyki, ale znacznie przyjemniejszy. Gry są bardzo różne, dzięki czemu nie nudzisz się przy nich tak, jak przy kolejnych, podobnych do siebie ćwiczeniach. Gry matematyczne to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy w nieco przyjemniejszy sposób chcą się uczyć dodawania, dzielenia, mnożenia i innych matematycznych działań. Sprawdź:

 • Newmero, czyli klocki do porównywania liczb, szybkiego wykonywania działań, dopełniania do 10 lub 100. Układając je, łatwo zapamiętasz te działania;
 • Jawa – Liczby w rozumie, w której wykonujesz działania za pomocą specjalnie punktowanych kamieni. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej punktów;
 • Eliksir mnożenia – chwytasz w nim liczbowe potwory zbierając cyfry, które pomnożone przez siebie dadzą liczbę danego potwora .

Gry w kulki

Kulki to słynna polska gra komputerowa logiczna. Polega na usuwaniu z planszy 9 pól na 9 pól kolorowych kulek. Aby to zrobić, trzeba ułożyć rząd w pionie, poziomie lub na skos składający się z co najmniej 5 kulek tego samego koloru. We współczesnych grach nie zawsze jednak rząd kulek musi zawierać ich aż 5, wszystko zależy od gry, jednak zasada jest zawsze ta sama – musisz połączyć ze sobą pasujące kulki.

Plusem takiej zabawy jest to, że z poziomu na poziom robi się coraz trudniej, a ty pokonujesz kolejne wyzwania i cały czas ćwiczysz zdolność logicznego myślenia. Przy kolejnych poziomach trzeba bowiem nieźle się nagłówkować.

Kiedyś była tylko jedna taka gra. Dzisiaj podobnych jest więcej. Rozwiązując kolejne plansze z kulkami, zdobywasz pieniądze i możesz: prowadzić restaurację, odnawiać dom, zakładać miasto. Najpopularniejsze gry z kulkami to:

 • Bubble Shooter,
 • Zuma,
 • The Ball.

Logiczne gry planszowe

Gry logiczne dla dzieci mogą mieć także formę gier planszowych. Gry takie polegają przede wszystkim na tym, aby daną planszę jak najszybciej zapełnić jakimiś elementami lub jak najszybciej ją przejść od startu do mety, rozwiązując po drodze różne łamigłówki.

Ogromnym plusem takiej zabawy jest to, że nie bawisz się już w pojedynkę. Możesz do planszy zaprosić rodzeństwo, kolegów, a nawet rodziców! To świetny pomysł na wspólne spędzenie deszczowego dnia, a satysfakcja z wygranej – ogromna. Przy okazji dalej ćwiczysz zdolność logicznego myślenia, analizowania, uczysz się przewidywać ruchy rywala. Wspólnie testujecie własne możliwości, uczycie się reagowania na zachowania innych, szybkiego wprowadzania zmian do przyjętej strategii. A przy tym wszystkim macie po prostu dużo frajdy.

Najpopularniejsze planszowe gry logiczne to:

 • Ubongo 3D,
 • Unlock! Wielka Ucieczka,
 • gra karciana Mandala.

Fot. Hans Braxmeier / Pixabay