Postaci z króla lwa: Lew Simba, Timon i Pumba

Hakuna matata i inne słynne cytaty z Króla Lwa

Views 587

Hakuna matata to jeden z absolutnie kultowych cytatów z Króla Lwa, czyli słynnego filmu animowanego Disneya z 1994 roku, który w 2019 roku doczekał się nowej wersji.

Słynne cytaty z Króla Lwa wychodzą zarówno z ust Simby, Mufasy, jak i Rafiki, Pumy czy nawet Zazu.

Co to znaczy hakuna matata?

Absolutnie najsłynniejszy cytat z Króla Lwa to oczywiście hasło, które Simbie przekazują Timon i Pumba, czyli hakuna matata. Co ciekawe, to nie tylko motto disneyowskich bohaterów. Twórcy filmu zaczerpnęli je z kultury afrykańskiej, a dokładnie z języka suahili, w którym hakuna matata oznacza „nie martw się” lub „bez obaw”. Określenie to doskonale znają mieszkańcy Tanzanii, Kenii, Mozambiku, Rwandy, Ugandy czy Konga. Disney zaś zastrzegł to hasło jako swój znak towarowy, co wywołało ogromne dyskusje.

Najpiękniejsze cytaty z Króla Lwa

Znaczenie hakuna matata bardzo dobrze oddaje istotę filmu Król Lew, który opowiada o dorastaniu, przekraczaniu własnych ograniczeń, strachu i lęku. Wiele najważniejszych cytatów z Króla Lwa także to podkreśla:

  • Czasem to, co przetrwa, jest lepsze i silniejsze od tego, co było – Simba
  • Przeszłość często boli. Można od niej uciekać albo wyciągnąć z niej jakieś wnioski – Rafiki
  • Uwierz w siebie, a nadejdzie dzień, kiedy inni nie będą mieli innego wyjścia, jak tylko uwierzyć razem z Tobą – Rafiki
  • Zmiana jest dobra – Rafiki
  • Ważne jest, aby zawsze patrzeć, dokąd się zmierza, a nie gdzie się było – Pumba
  • Nie pozwól, aby niebezpieczeństwo Cię kontrolowało. Podejmij wyzwanie nigdy, nie wiesz, dokąd Cię to zaprowadzi – Zazu