pszczoły

Ile pszczół jest w ulu? Ciekawostki o pszczołach robotnicach

Views 240

Czy wiesz, że każda pszczoła robotnica może wykonywać każdą pracę, ale najpierw musi osiągnąć określony wiek? To robotnice najczęściej spotykamy na łąkach i w parkach, kiedy wykonują najbardziej ryzykowną pracę, opuszczając ul i zajmując się zbieraniem nektaru, pyłków lub wody.

Każdy członek pszczelej rodziny ma określone zadanie do wykonania, ale to pszczoły robotnice pracują najciężej! Mają przydzielone różne zadania, do których należą, m.in. budowa plastrów, zbieranie pokarmu, nektaru i wody oraz wentylowanie ula. Na cześć tych niesamowitych owadów obchodzimy co roku Światowy Dzień Pszczół.

Ile żyje pszczoła robotnica?

Średni czas życia pszczoły robotnicy wynosi około miesiąca. Jednak tak naprawdę to, jak długo żyje pszczoła robotnica zależy od pory roku. Robotnice, które wygryzają się (opuszczają komórkę ulu po osiągnięciu dorosłości) latem żyją około 30 dni. Te, które wygryzają się zimą, czyli poza sezonem mogą przeżyć nawet 6 miesięcy.

Ile jest w ulu pszczół robotnic?

W każdym ulu jest tylko jedna królowa pszczół, która zarządza całą społecznością i zajmuje się składaniem jaj, z których rodzą się kolejne pokolenia pszczelej rodziny. Robotnic jest natomiast znacznie więcej. Podobnie jak długość życia, ich liczba jest ściśle związana z porą roku. Latem jeden ul zamieszkuje nawet kilkadziesiąt tysięcy robotnic oraz kilkaset lub kilka tysięcy trutni. Zimą ich liczebność maleje – robotnic jest kilka tysięcy, a trutni zaledwie kilka.

Ciekawostki o pszczołach robotnicach

  • Pszczoły miodne są odpowiedzialne za około 80-90% wszystkich zapyleń, które są dokonywane przez owady. Pozostałą część zapylają trzmiele, pszczoły samotnice, chrząszcze i motyle.
  • Miód produkowany przez pszczoły jest jedynym produktem spożywczym, zawierającym wszystkie składniki odżywcze niezbędne do podtrzymania życia.
  • Robotnicom w ulu przypisywane są konkretne zadanie, które są ściśle związane z ich wiekiem. Najmłodsze pszczoły karmią starsze larwy, w kolejnych dniach zajmują się odbieraniem pyłku i nektaru od zbieraczek, później budują plastry, a po upływie kolejnych kilku dni pełnią funkcje strażniczek broniących gniazda. Najstarsze pszczoły robotnice aż do końca życia pracują jako zbieraczki.
  • Pszczoła zbieraczka wybiera sobie jeden rodzaj kwiatów i tylko ten przynosi do ula.
  • Pszczoły miodne komunikują się między sobą za pomocą tzw. tańca wywijanego, polegającego na wywijaniu odwłokiem.