Flaga Unii Europejskiej

Czy wiesz co to jest Unia Europejska? Sprawdź!

Views 844

Najważniejsze sprawy, w których Unia Europejska pomaga państwom w niej zrzeszonym, to handel, prawa obywateli i bezpieczeństwo.

Polska do Unii Europejskiej wstąpiła 1 maja 2004 roku wraz z dziewięcioma innymi państwami. Ostatnim krajem, który na razie wstąpił do Unii Europejskiej, jest Chorwacja, a miało to miejsce w 2013 roku. Do niedawna w Unii Europejskiej było 28 państw, ale w 2020 roku z Unii odeszła Wielka Brytania, więc obecnie zrzesza ona 27 krajów.

Jak powstała Unia Europejska?

Kiedy skończyła się druga wojna światowa, rządy państw europejskich uznały, że trzeba podjąć działania, które spowodują, że już nigdy nie będzie wojny. Dlatego już w 1948 roku na kongresie w Hadze podjęto pierwsze prace, aby państwa europejskie porozumiewały się. Najważniejszymi sprawami były pokój i bezpieczeństwo w Europie, a także wspólny rozwój państw zrzeszonych. Początkowo było to sześć państw z zachodu Europy. Przez wiele lat trwały wspólne prace, aż w 1993 roku podpisano w Maastricht (Holandia) traktat, który nadał Unii Europejskiej obecny kształt.

Od kiedy próbowano zjednoczyć Europę?

Pomysł na zjednoczenie Europy pojawił się jeszcze przed naszą erą. Oczywiście nie była to taka sama idea jak obecnie, bo Europę częściowo zjednoczył Rzym drogą podbojów. O potrzebie jednoczenia się ludzi pisali już starożytni filozofowie, m.in. Tales z Miletu. Europę częściowo zjednoczył cesarz Karol Wielki, a także cesarz Otton. W XIX wieku Napoleon Bonaparte chciał zjednoczyć Europę podbojami, a w XX wieku próbowały to zrobić nazistowskie Niemcy. Na szczęście nie udało się to, bo prawdziwe zjednoczenie Europy mogło mieć miejsce jedynie na drodze dobrowolnego porozumienia państw.

Czy wiesz, że…
Unia Europejska ma też swoją maskotkę. Jest nią uśmiechnięta niebieska stonoga o imieniu Syriusz. Ubrana jest w niebieską koszulkę z takimi samymi gwiazdami jak na fladze Unii. Szeroko rozłożone ręce w białych rękawiczkach symbolizują otwarcie i życzliwość Unii Europejskiej.

Najważniejsze symbole Unii Europejskiej

Unia Europejska, podobnie jak każde państwo, ma swoje symbole.

  • Hymnem Unii Europejskiej jest „Oda do radości” skomponowana przez Ludwiga van Beethovena.
  • Flaga Unii Europejskiej to 12 złotych gwiazd ułożonych w okręgu na niebieskim tle, co ma symbolizować jedność wszystkich obywateli Unii.
  • 9 maja obchodzony jest dzień Unii Europejskiej.
  • Hasłem Unii Europejskiej jest łacińskie stwierdzenie: „In varietate concordia”, czyli: „Jedność w różnorodności”.

Zobacz także: Co to jest solidarność europejska. Czy istnieje w czasie pandemii?

Fot.: Capri23auto / Pixabay