dzieci o różnych kolorach skóry trzymają się za ręce, na tle flagi biało-czerwonej

Co to jest patriotyzm i jak dziś możemy go okazać?

Views 1.8k

Bardzo często patriotyzm łączy się z walką o ojczyznę. Przez wiele wieków nasi przodkowie musieli bić się o wolność, okazując w ten sposób swój patriotyzm. Dziś dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce.

Mamy ogromne szczęście, że możemy żyć w czasach pokoju. Nie musimy obawiać się o naszą wolność. Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy okazywać swojego patriotyzmu.

Dzieci też są patriotami

W czasach wojen również dzieci okazywały miłość do naszej ojczyzny, poświęcając dla niej wszystko. Pewnie słyszałeś o dzieciach z Wrześni, które w czasie rozbiorów chciały mówić w szkole po polsku, choć zmuszano je do mówienia po niemiecku. Za okazywanie swojego patriotyzmu spotkała je kara cielesna. Jeszcze większą ofiarę poniosły dzieci walczące w Powstaniu Warszawskim. Najmłodsi powstańcy mieli 10 lat, a na ich cześć w Warszawie odsłonięto Pomnik Małego Powstańca.

Jak dziś być patriotą w czasie pokoju?

Dzisiaj, kiedy w naszym kraju panuje pokój, swój patriotyzm możesz okazać w codziennych czynnościach. A co to może być?

  • Jeśli segregujesz odpady, to dbasz o przyrodę w naszej ojczyźnie. Dzięki tobie w miejscu, w którym mieszkasz, nie tylko jest czysto i ładnie, ale jest też mniej śmieci, które trują ludzi i przyrodę.
  • Kiedy kasujesz bilet w tramwaju czy autobusie albo korzystasz z legalnych źródeł muzyki i filmów, to też jesteś patriotą, ponieważ jesteś uczciwy, a dzięki tobie kierowcy i twórcy dostają swoje wynagrodzenie.
  • Gdy starasz się być aktywnym i pomagać innym. Dzięki temu wszystkim jest lepiej.
  • Gdy stajesz w obronie osób, którym dzieje się krzywda. 
  • Patriotyzm okazujesz również pilną nauką w szkole. Dzięki temu nie tylko poznajesz historię naszej ojczyzny ale też przygotowujesz się do tego, żeby w przyszłości zrobić dla niej dużo dobrego.

Bądź współczesnym patriotą, szanuj naszą ojczyznę

Patriotyzm ma także inne formy. To szacunek dla symboli narodowych. Możesz go okazać, jeśli przypominasz rodzicom o wywieszeniu naszej flagi w czasie świąt narodowych. To również wiedza, co oznaczają kolory na polskiej fladze. Biel to dobro i czystość dążeń narodu polskiego, a czerwień oznacza dostojność i majestat władców polskich. Takie same barwy ma godło Polski – Biały Orzeł na czerwonym tle. Swój szacunek dla ojczyzny okazujesz również wtedy, kiedy wstajesz w czasie hymnu narodowego, a także kiedy znasz daty najważniejszych świąt państwowych i pamiętasz o wydarzeniach z nimi związanych.

Zobacz także: Co to jest postawa obywatelska i na czym polega?

Rys.: Adobe Stock