ćmy

Największe ćmy w Polsce. Ciekawostki o nocnych motylach

Views 703

Ćmy nie cieszą się tak dużą sympatią jak motyle, które spotykamy na łąkach i w parkach. Ale niektóre z nich są równie piękne, a ich obserwacja może być naprawdę interesująca. Sprawdź, ile żyje ćma, jakie są największe ćmy w Polsce i czy są groźne oraz poznaj inne ciekawe fakty o nocnych motylach.

Ćmy to owady, które prowadzą nocny tryb życia. Choć nie są tak kolorowe jak motyle dzienne i większość osób uważa je za nieprzyjazne stworzenia, w rzeczywistości są to owady pożyteczne i niegroźne. Dzięki poniższym ciekawostkom dowiesz się, co jedzą ćmy, jak długo żyją i dlaczego zawsze lecą w stronę światła.

Co je i ile żyje ćma?

Motyle i ćmy należą do tej samej grupy owadów i mają podobną długość życia. Ćmy, podobnie jak motyle, mają kilka stadiów rozwoju i związanych z tym form. Najpierw wykluwają się z jaja, jako larwy, następnie zamieniają się w gąsienicę, a później w poczwarkę. Z niej przepoczwarzają się w owada ze skrzydłami. Większość gatunków ciem w dorosłej postaci nie przyjmuje żadnego pokarmu, tylko korzysta z zapasów zgromadzonych wcześniej. Dlatego też ich ostateczna długość życia, która może wynosić od kilku dni do kilku tygodni, jest zależna od wielkości zapasów. Ćmy, które posiadają aparat gębowy, żywią się nektarem kwiatów.

Sprawdź także: Ile żyje motyl i jak zimuje?