Karnawałowe maski i akcesoria

Co to jest karnawał? Zwyczaje karnawałowe w Polsce

Views 477

Słowo karnawał pochodzi od włoskiego „carnevale”, które z kolei wywodzi się z łacińskich słów „carnem levāre”, co w tłumaczeniu oznacza „mięso usuwać” lub „caro” (żegnać) i „vale” (mięso). 

Karnawał to czas zabaw i balów. A kiedy jest karnawał? Zaczyna się najczęściej w okolicach święta Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która rozpoczyna Wielki Post przed Wielkanocą. I właśnie tuż przed Wielkim Postem, w ostatnie dni karnawału (czyli w ostatki), zabawy są najhuczniejsze.

Karnawał – skąd  ta tradycja? 

Karnawał kojarzy się przede wszystkim z tańcami, ale mało kto wie, że wywodzi się z pogańskich wierzeń i tradycji. Związany był z kultem ziemi i płodności. Przed wiekami dobre plony to była sprawa życia i śmierci, dlatego członkowie plemion pogańskich starali się zrobić wszystko, żeby plony były obfite. Wierzono, że im wyższe będą skoki w czasie zabawy w trakcie przesilenia, tym zboże wyżej urośnie, a plony będą obfitsze.

Karnawał wywodzi się też z Grecji z uroczystości ku czci Dionizosa, boga wina. Święto związane było z przedstawieniami teatralnymi i ucztami. Również w starożytnym Rzymie organizowano święto na powitanie wiosny jako symbol odradzającej się przyrody nazywane Saturnaliami.