trzy jabłka z narysowanymi buźkami pokazującymi uczucia

Co to są uczucia i czym różnią się od emocji?

Views 1.62k

Uczuciami nazywamy to, co czujemy długotrwale do osób, zwierząt, rzeczy czy sytuacji. Choć często używa się zamiennie pojęć „uczucia” i „emocje”, nie są one tym samym. W odróżnieniu od emocji, uczucia nie zmieniają się z chwili na chwilę i przeżywamy je, nawet będąc daleko od osoby czy zwierzęcia, które darzymy uczuciem. Naucz się rozpoznawać i nazywać uczucia.

Nasze podstawowe emocje to radość, smutek, złość, strach, wstręt, zaskoczenie. Pojawiają się nagle, niezależnie od naszej woli. Trwają chwilę lub kilka dni, wpływając na nasze samopoczucie – psychiczne i fizyczne. Uczucia są znacznie bardziej skomplikowane i trwałe.

Jakie są uczucia?

Uczucia nie zmieniają się pod wpływem bieżących zdarzeń. Mogą trwać miesiącami, a nawet całe życie. To stany złożone z różnych emocji, przemyśleń, wspomnień, marzeń, planów. Uczuciem jest np. miłość, na którą składają się między innymi:

  • radość przebywania z kochaną osobą,
  • ciekawość tego, co ona przeżywa,
  • chęć niesienia jej pomocy, gdy ma zmartwienia.

W ten sam sposób można opisać przyjaźń, szczęście, satysfakcję, rozpacz czy nieufność.

Czy wiesz, że…
Tak pięknemu uczuciu, jak miłość mogą towarzyszyć też trudne emocje? Kochając kogoś, przeżywamy czasem strach czy zazdrość. Ten przykład świetnie obrazuje różnice pomiędzy emocjami a uczuciami.

Jakie mogą być uczucia?

Uczucia trudno jednoznacznie nazywać dobrymi lub złymi, silnymi lub słabymi. Przyjęło się jednak mówić o uczuciach pozytywnych i negatywnych. Te pierwsze sprawiają nam przyjemność, dają energię do robienia pożytecznych rzeczy. Uczucia negatywne zaś wprawiają nas w zły humor, utrudniają nam życie. Pamiętaj jednak, że nie da się przeżywać wyłącznie pozytywnych uczuć – te gorsze są nieuniknione, a nawet potrzebne.

Jak radzić sobie z uczuciami?

Zarówno pozytywne, jak i negatywne uczucia są dla nas cenną informacją o tym, jacy jesteśmy – co nam się podoba, a czego się boimy, co nas motywuje do zmian, a co sprawia nam przykrość. Dlatego warto „przyglądać się” swoim uczuciom, starać się je nazywać (ułatwia to np. pisanie pamiętnika). Ich zrozumienie pozwala nam być sobą i dokonywać trafnych wyborów.

Zobacz także: Bądź jak Lewandowski – walcz do końca i spełniaj marzenia

Fot. Adobe Stock