Dziewczynka segregująca śmieci

Od czego zacząć naukę o ekologii?

Views 680

Negatywne zmiany zachodzące w środowisku naturalnym w ciągu ostatnich lat sprawiły, że coraz częściej mówi się o edukacji ekologicznej i ochronie środowiska. To od naszego zachowania i postawy zależy przyszłość naszej planety. Zobacz, jak możesz dbać o planetę na co dzień.

Porozmawiaj o ekologicznych wyborach ze swoimi rodzicami, rodzeństwem, dziadkami i wspólnie zadbajcie o dobro planety. Szybko przekonasz się, że nawet niewielkie zmiany w codziennym życiu mają ogromny wpływ na środowisko naturalne.

Czym dla dzieci (i nie tylko dla nich) jest ochrona środowiska i ekologia?

Ekologia i ochrona środowiska to pojęcia, które są ze sobą ściśle powiązane, ale nie oznaczają tego samego. Ekologia to nauka, która bada, w jaki sposób funkcjonuje przyroda i jaki wpływ mają na nią poszczególne organizmy (w tym również człowiek). Ochrona środowiska jest z kolei pewnego rodzaju spisem działań, które powinniśmy podejmować, żeby nie niszczyć przyrody.

Sposoby na ochronę środowiska przez najmłodszych

Każdy z nas może pomóc w ratowaniu planety. To właśnie  nasze codzienne, niepozorne działania mają długotrwałe skutki i świadczą o naszej odpowiedzialności. Natura to nasze wspólne dobro, a troska o nią i dbanie o klimat są przejawem ekologicznego patriotyzmu. Co możesz zrobić, żeby chronić środowisko?

  • Używaj obu stron kartki do pisania czy rysowania. W ten sposób zużywasz mniej papieru, chronisz drzewa i produkujesz mniej śmieci.
  • Po wyjściu z pokoju wyłączaj światło, komputer i telewizor – to prosty sposób na oszczędzanie energii.
  • Pakuj zakupy do własnej torby zamiast do plastikowych reklamówek. Owoce i warzywa chowaj do bawełnianych woreczków, a nie do jednorazówek.
  • Myj zęby przy zakręconym kranie i wybieraj prysznic zamiast wanny.
  • Segreguj śmieci i pozwól na drugie życie zużytym opakowaniom. Z pustego słoika można zrobić wazon na kwiaty, a z puszki po konserwach dekoracyjny lampion.
  • Jeśli możesz, wybieraj spacer albo rower zamiast samochodu, który zanieczyszcza powietrze.
  • Nie wyrzucaj swoich zabawek i książek, ale oddaj je potrzebującym.

Dlaczego nauka ekologii od najmłodszych lat jest ważna?

Im szybciej będziemy świadomi tego, jaki wpływ wywieramy na środowisko, tym lepiej. To od nas i naszych działań zależy, czy będziemy żyć w czystej okolicy i oddychać czystym powietrzem. Jeśli już od najmłodszych lat zaczniemy wyrabiać w sobie nawyki nieśmiecenia czy oszczędzania wody i prądu, w dorosłym życiu łatwiejsze będzie dla nas podejmowanie ekologicznych wyborów.

Rys. Pixabay

[/showhide]