Strefa dla artykułów sponsorowanych

Fb. In. Tw.
rysunek dzieci bawiące się cyframi

Jak polubić matematykę? To proste!

Views 46

Jak polubić matematykę, skoro wydaje się skomplikowana i trudna? Potraktować ją jak wyzwanie, zestaw zagadek, które chcesz i umiesz rozwiązać. Przede wszystkim jednak dostrzec jej znaczenie w otaczającym cię świecie.

Polubić matematykę jest łatwo. Wystarczy, że potraktujesz ją jak zabawę lub łamigłówkę. Jeśli za pierwszym razem nie wyjdzie, spróbuj jeszcze raz! Twoja motywacja i dobre nastawienie to klucz do sukcesu.

Jak polubić matematykę? Oswój ją!

Polubić matematykę… Dla wielu uczniów zdanie to brzmi jak oksymoron, marzenie, które nigdy się nie spełni. Niektórzy traktują matematykę jako swojego największego przeciwnika, ale wystarczy nieco zmienić perspektywę, a „matma” pokaże zupełnie inne oblicze.

Spójrz na otaczający cię świat i zobacz, jak ogromne znaczenie ma dla niego matematyka. 

  • Wyliczanki, gra w chowanego, skakanie na skakance, planszówki – wszystkie te gry wymagają liczenia. 
  • Otaczające cię budynki i przedmioty to w dużej mierze zestawy figur. 
  • Codzienne zakupy to dodawanie, odejmowanie, mnożenie.

Można tak wymieniać bez końca. Kiedy przestaniesz traktować matematykę wyłącznie jako abstrakcyjną naukę, do której zmuszają cię w szkole, znacznie łatwiej przyjdzie ci przyswajanie kolejnych zasad.

Matematyka ma też znaczenie w wielu innych dziedzinach. Ucząc się jej, ułatwisz sobie pracę na fizyce, astronomii, chemii i biologii. Paradoksalnie, znajomość matematyki i ćwiczenie logicznego myślenia może ułatwić ci przyswajanie zasad gramatyki lub ortografii. 

Aby polubić matematykę… ucz się inaczej

Polubić matematykę możesz, kiedy porzucisz bezrefleksyjne przepisywanie notatek z tablicy i wkuwanie ich później na blachę. Matematyka to sposób myślenia i postrzegania świata, a nie tylko zestaw reguł, które musisz wkuć na pamięć. 

  • Rozwiązuj sudoku i inne zagadki logiczne – w ten sposób dalej będziesz ćwiczyć swoje umiejętności matematyczne i zdolność logicznego myślenia, ale na chwilę odpoczniesz od ćwiczeń z podręcznika.
  • Graj w karty – pozytywne emocje i smak wygranej motywują do liczenia, zapamiętywania rozgrywek i taktycznego myślenia. Taka gimnastyka mózgu to świetna rozgrzewka matematyczna.
  • Graj w gry matematyczne – nauka przez zabawę to najlepszy i najprzyjemniejszy sposób. Polecamy Newmero, Liczby w rozumie lub Eliksir mnożenia.
  • Zacznij uczyć się wzorów i reguł przez odnoszenie ich do konkretnych sytuacji.
  • Ucz się systematycznie, a nie wyrywkowo. Matematyka to nauka, która wymaga opanowania jednego poziomu, aby przejść na kolejny. Jeśli będziesz sumiennie pracował, nauka stanie się dużo prostsza.

Dlaczego warto polubić matematykę?

Matematyka da się lubić. Kiedy już zrozumiesz, jak ona działa, okaże się, że wiele innych zadań, pozornie niezwiązanych z matematyką, stanie się dla ciebie prostszych. Dlaczego? Ponieważ matematyka kształci zdolność logicznego myślenia, uczy przewidywania wyniku, szacowania szans. Matematyka uczy cię, jak dojść do rozwiązania najkrótszą, ale pewną drogą.

Zobacz także: Co to są liczby Fibonacciego i gdzie występują w naturze?

Rys. Adobe Stock

Post tags: