Kartki papieru przyczepione spinaczami do sznurka

Jak powstaje papier? Proces produkcji papieru

Views 1.74k

Produkcja papieru to skomplikowany i wieloetapowy proces. Obecnie coraz więcej produkuje się go z makulatury, a więc zużytego papieru. Taki recykling pozwala ograniczać wycinkę lasów.

Papier powstaje nie tylko z tak popularnych drzew jak jodła czy sosna, lecz na przykład z lnu czy konopi.

Papier produkowany z drewna

Od wieków papier produkowany jest przede wszystkim z włókien roślinnych drzew. Poddawane są one specjalnej obróbce chemicznej, z której powstaje tzw. masa celulozowa. Większość papieru produkowana jest właśnie z tej masy. Najczęściej powstaje ona z tak popularnych drzew jak jodła, sosna czy świerk. Do produkcji papieru wykorzystuje się także topole, buki i osiki. Coraz więcej jednak mówi się na świecie o konieczności ograniczenia wycinki drzew, które dbają również o czyste powietrze wokół nas. Dlatego poszukuje się alternatywnych materiałów do przygotowywania papieru. Są nimi np.:

  • len,
  • konopie,
  • słoma,
  • zboża,
  • trzciny,
  • bawełna.

Czy wiesz, że…
Papier powstał najprawdopodobniej już w pierwszym wieku naszej ery. Stworzono wtedy tzw. papier czerpany. Był on formowany z wodnej zawiesiny powstałej z włókien roślinnych, która następnie była odwadniania na specjalnym sicie. Dzisiaj papier czerpany jest ceniony ze względu na swoje walory artystyczne.

Jak wyglądają fazy produkcji papieru?

Papier wytwarza się w dwóch etapach:

  • najpierw przygotowuje się masę papierniczą i ją rozdrabnia, w ten sposób powstaje masa celulozowa. Następnie dodaje się do niej wodę, barwniki, klej, czasami rozdrobnioną makulaturę czy kredę i wszystko łączy w zwartą masę;
  • w drugiej fazie łączy się wszystkie elementy na mokro i prasuje. W ten sposób powstaje wstęga, która trafia do prasy drukarskiej. Tutaj się ją suszy, a następnie schładza i zwija w wielkie rulony papieru.

Papier z recyklingu

Produkcja papieru tradycyjnymi metodami nie jest ekologiczna, ponieważ wymusza wycinkę drzew lub innych roślin. Dlatego dzisiaj zachęca się nas do zbierania starego papieru i oddawania go na makulaturę. Z niej powstaje specjalna masa, która następnie jest mielona. Z takiej mieszanki może powstać nowy papier. Wystarczy dodać do niej klej i inne wypełniacze. Dzięki temu ty masz nowy zeszyt, a żadne nowe drzewo nie zostało przez to wycięte.

Zobacz także: Kolorowe zdjęcia w medycynie

Fot. Bru-nO / Pixabay