groźny pies szczerzący zęby

Obrona przed psem krok po kroku. Jak się zachować?

Views 998

Spotkanie z agresywnym psem może zakończyć się tragicznie, dlatego każdy powinien znać podstawowe zasady samoobrony. Zobacz, na czym polega pozycja żółwia i dlaczego może uchronić cię przed ugryzieniem.

Chociaż pies uważany jest za najlepszego przyjaciela człowieka, to może być również dla nas poważnym zagrożeniem. Co roku w Polsce dochodzi do groźnych pogryzień przez psy i niestety ofiarami bywają również dzieci. Ostatnio (wrzesień 2020) tragicznie zakończyła się wizyta chłopca u kolegi, który miał amstaffa, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy jak najwcześniej umieli się bronić przed atakiem psów. 

Obrona przed psem – jak uniknąć ataku?

Pies rzadko atakuje od razu. Zazwyczaj najpierw wysyła różne sygnały, które świadczą o tym, że czuje się zagrożony, zdenerwowany lub pobudzony i będzie chciał się bronić. Znakami ostrzegawczymi są najczęściej: zjeżona sierść, spłaszczone uszy (lub wprost przeciwnie – skierowane do przodu), wyprostowane i sztywne łapy, podniesiony ogon, szczekanie, warczenie, pokazywanie zębów. Jeśli nie masz pewności, że uda ci się uciec przed psem, nie próbuj uciekać, bo to jeszcze bardziej pobudza zwierzę do ataku. Lepiej stań nieruchomo w miejscu i nie patrz psu w oczy. W większości przypadków zwierzę przestanie się tobą interesować i odejdzie, kiedy poczuje, że nie stanowisz dla niego zagrożenia.

Jak bronić się przed psem? Pozycja żółwia krok po kroku

Jeśli widzimy, że pies nie zamierza odejść i chce nas zaatakować, powinniśmy jak najszybciej przyjąć pozycję żółwia. Tak samo postępujemy w sytuacji, kiedy pies nas zaatakuje i przewróci. Dzięki pozycji żółwia uda nam się ochronić te części ciała, które najczęściej gryzą psy – twarz, szyję, brzuch i nogi.

  1. Spleć dłonie do wewnątrz i schowaj kciuki do środka.
  2. Połóż splecione dłonie na kark i nadgarstkami osłoń uszy.
  3. Uklęknij.
  4. Przyciągnij głowę do kolan.

Co robić, jeśli ugryzie nas pies?

Jeśli dojdzie do ugryzienia, jak najszybciej przemyj rany wodą z mydłem i zdezynfekuj je oraz owiń bandażem lub poproś o pomoc dorosłych, a następnie skontaktujcie się z lekarzem. W przypadku, kiedy nie masz możliwości przemycia ran, nie wycieraj krwi i poczekaj, aż wypłynie razem ze śliną zwierzęcia. W ten sposób w naturalny sposób oczyścisz miejsce ugryzienia i zmniejszysz ryzyko przedostania się drobnoustrojów do organizmu.

Zobacz także: Jak bezpiecznie jeździć na rowerze podczas wiatru?

Fot. Andr Sommerh / Pixabay