Pozycja boczna ustalona

Zasady pierwszej pomocy. Kolejność działań

Views 779

Znajomość zasad pierwszej pomocy może uratować komuś życie. Jeśli widzisz kogoś, kto potrzebuje twojej pomocy, nie czekaj – zadzwoń na numer alarmowy. Poinformuj też dorosłego, jeśli znajduje się w pobliżu.

Pierwsza pomoc to czynności, które należy wykonać, aby uratować czyjeś zdrowie i życie w sytuacji zasłabnięcia, wypadku lub urazu. Ty też możesz pomóc osobie w potrzebie – jeszcze zanim pojawi się karetka i zabierze poszkodowanego do szpitala.

Zasady pierwszej pomocy

Jeśli zdarzy ci się być świadkiem wypadku, postaraj się zachować spokój. W miarę możliwości poinformuj dorosłego o zdarzeniu, jeśli jednak nie ma go w pobliżu, nie bój się samodzielnie zadzwonić na numer alarmowy 112. Osoba po drugiej stronie słuchawki z pewnością powie ci, co możesz zrobić, żeby pomóc. Podczas rozmowy nie zapomnij podać swojego imienia i nazwiska, adresu i nazwy miejscowości gdzie się znajdujesz, opisać co się stało.

Podstawy udzielania pierwszej pomocy – krok po kroku

 1. Sprawdź, czy ty i poszkodowany znajdujecie się w bezpiecznym miejscu.
 2. Podejdź do poszkodowanego, zapytaj czy cię słyszy. Możesz delikatnie dotknąć go za ramię i sprawdzić czy reaguje. Jeśli reaguje – zostaw go w pozycji, w której się znajduje i zadzwoń lub zawołaj po pomoc.
 3. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, to sprawdź czy oddycha obserwując jego brzuch i klatkę piersiową. 
 4. Jeśli oddycha (klatka unosi się), to najpierw ułóż go w pozycji bezpiecznej, a następnie zadzwoń pod nr. 112 i czekaj, aż przyjedzie pogotowie lub poproś o pomoc dorosłego.
 5. Jeśli nie oddycha, to wykonaj następujące czynności:
  • zadzwoń pod 112 i ustaw tryb głośnomówiący;
  • ułóż poszkodowanego płasko na plecach; 
  • udrożnij drogi oddechowe (otwórz usta poszkodowanego i sprawdź czy nic nie ma w jamie ustnej, a jeśli coś jest to wyjmij to);
  • chwyć palcami lekko za żuchwę czyli brodę i unieś do góry;
  • osłoń usta i nos poszkodowanego chusteczką (aby zmniejszyć ryzyko ewentualnego rozprzestrzeniania się koronawirusa);
  • wykonuj serie po 30 uciśnięć klatki piersiowej (mniej więcej jedno uciśnięcie co sekundę) i chwilę przerwy między seriami. Te czynności wykonuj do przyjazdu służb lub do momentu odzyskania oddechu przez poszkodowanego.

Jak wygląda pozycja bezpieczna?

Pozycja bezpieczna to inaczej pozycja boczna ustalona. Stosuje się ją u poszkodowanych bez urazów, którzy oddychają. Aby ułożyć nieprzytomną osobę:

 • uklęknij z prawej strony osoby poszkodowanej;
 • ułóż ją na plecach, wyprostuj i złącz jej nogi;
 • bliższą sobie rękę poszkodowanego ułóż prostopadle do tułowia i zegnij w łokciu układając dłoń do góry (w stronę głowy);
 • drugą rękę przenieś nad klatką piersiową i połóż tak, by wierzch dłoni przylegał do policzka po twojej stronie;
 • zegnij w kolanie dalszą nogę poszkodowanego, nie odrywając stopy od podłoża;
 • pociągnij za zgięte kolano w taki sposób, aby poszkodowany obrócił się w twoją stronę;
 • odchyl głowę poszkodowanego do tyłu, aby ułatwić oddychanie.

Upewnij się, że pozycja jest stabilna i regularnie sprawdzaj oddech poszkodowanego.

Zobacz także: Jak się bronić przed psem – pozycja żółwia i inne zasady

Rys. Adobe Stock

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()