Mnożenie przez 9

Sztuczki z tabliczką mnożenia: mnożenie przez 9, przez 11

Views 871

Nauka mnożenia to kolejny etap w poznawaniu świata matematyki. Umiesz już dodawać i odejmować, a teraz nadszedł czas na tabliczkę mnożenia? Poznaj sposób na mnożenie przez 9 na palcach i tabliczkę mnożenia przez 11.

Poniższe sposoby pomogą ci opanować tabliczkę mnożenia przez 11 i 9 w łatwy i przyjemny sposób. Przekonaj się, że matematyka nie musi być trudna i sprawdź, jak wykonać mnożenie przez 9 i 11 bez kalkulatora.

Jak mnożyć przez 9 na palcach?

Mnożenie przez 9 zawsze sprawia wiele trudności, ale istnieje stara metoda, która pomoże Ci szybko obliczyć wynik dowolnego działania. Przyda się, kiedy dopiero uczysz się tabliczki mnożenia albo kiedy zdarzy ci jej się zapomnieć. Potrzebujesz jedynie obu własnych rąk i ich palców! Rozprostuj dłonie zwracając ich wewnętrzną stronę w kierunku twarzy. Pamiętaj, że zawsze zaczynamy liczenie od lewej ręki i od kciuka, a liczba palców przed palcem zgiętym to zawsze liczba dziesiątek, a pozostała (licząc palce obu dłoni) – jedności. Wystarczy, że zapiszesz je razem jako wynik. Oto sposób na mnożenie przez 9 na palcach na przykładzie działania 2 × 9 oraz 7 × 9: