Telewizja, prasa, radio i internet mają ogromną moc. Informacje przekazywane przez media mogą mieć ogromny wpływ na życie społeczeństwa, na to jak ludzie będą głosować i z kim będą sympatyzować, a kogo darzyć niechęcią.
W państwach demokratycznych, czyli takich, gdzie obywatele mogą wybierać władzę, obowiązuje tak zwany trójpodział władzy. I tak w Polsce mamy władzę ustawodawczą (Sejm i Senat ), wykonawczą (rząd i prezydent) i niezależne sądy. Od pewnego czasu o mediach mówi się, że są czwartą władzą.
Media, które kontrolują i komentują
Nazwanie mediów czwartą władzą wynika nie tylko z siły przekazywanych przez nie informacji. Mają one również moc kontrolowania działań pozostałych trzech władz, tak aby postępowały one zgodnie z prawem. Wolne media mogą krytycznie odnosić się do rządzących, czy do sądów. Wskazywać ich błędy czy próby działań niezgodnych z prawem. Co ważne dziennikarze w telewizji, radio czy w Internecie nie tylko podają informacje o ważnych wydarzeniach, ale też je komentują, wyjaśniają ich przyczyny i podają jakie skutki mogą mieć. I właśnie dzięki temu mają taką moc wpływania na opinie odbiorców. Przykładem jak dużą siłę mają niezależne media, była reakcja wielu stacji telewizyjnych na wystąpienie prezydenta Donalda Trumpa po wyborach w USA. Prezydent sugerował, że wybory zostały sfałszowane, a spadek jego poparcia nie jest prawdziwy. Wiele stacji amerykańskich przerwało tę transmisję lub dodało swój komentarz, że wypowiedź prezydenta nie opiera się na faktach lecz na podejrzeniach, dlatego nie mogą wyemitować jej do końca.
Media mogą manipulować informacjami
Nie zawsze jednak media są niezależne. Publiczna telewizja często przekazuje informacje, które są wygodne dla władz. Możesz to bardzo dobrze zaobserwować obecnie, kiedy trwają protesty w Polsce. Zupełnie inaczej mówi się o nich w telewizji publicznej, a inaczej w telewizji, która jest niezależna od władz. I to też jest ogromna moc mediów. Ludzie powinni oglądać, czytać i słuchać informacji z różnych źródeł, porównywać je, słuchać różnych argumentów i finalnie wyrabiać sobie własne zdanie.
Wojna światów – taką moc mają media
A czy wiesz, że wielka moc mediów pokazała się już w 1938 roku? Wtedy chodziło o radio, a wydarzyło się to w USA. Reżyser Orson Welles przygotował słuchowisko na podstawie opowieści H.G. Wellsa „Wojna Światów”. Historia dotyczy lądowania na ziemi kosmitów. Reżyser postanowił przygotować słuchowisko, tak jakby była to relacja z prawdziwego wydarzenia, które przedstawiane było przez aktorów udających reporterów. W tle ich relacji było słychać krzyki przerażonych świadków, dźwięki syren i silników przelatujących samolotów. Wielu słuchaczy, którzy pierwszy raz mieli do czynienia z audycją tego typu uznało ją za prawdziwą transmisję i w panice uciekało ze swoich domów do schronów.
Zobacz także: Na czym polega demokracja?
Fot. Adobe Stock