Pomnik Mikołaja Kopernika

10 ciekawostek o Mikołaju Koperniku

Views 192

Rok 2023 został ogłoszony rokiem Mikołaja Kopernika, w związku z 550 rocznicą urodzin wielkiego Polaka, znanego na całym świecie. Choć wiadomo, gdzie się urodził i co odkrył Mikołaj Kopernik, to jednak wiele faktów dotyczących jego życia nadal zaskakuje. Poznaj ciekawostki z życia polskiego astronoma.

Zacznijmy od początku. Kiedy i gdzie urodził się Mikołaj Kopernik? Otóż przyszedł na świat 19 lutego 1473 roku w Toruniu, jednak większą część swojego dorosłego życia spędził we Fromborku. Tam też został znaleziony jego grób, co miało miejsce dopiero w 2004 roku. To aż 461 lat po jego śmierci! Poniżej znajdziesz jeszcze więcej ciekawostek o Mikołaju Koperniku.

Kim był Mikołaj Kopernik?

O Mikołaju Koperniku mówi się najczęściej jako o astronomie i naukowcu. Miał on jednak znacznie więcej profesji. Był to człowiek wszechstronnie uzdolniony i wybitnie wykształcony, posiadający wiedzę z różnych dziedzin, m.in. prawa, medycyny, matematyki, ekonomii, a także filozofii. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj jakie wykształcenie i zawody miał Mikołaj Kopernik.

Największe osiągnięcia Kopernika

Bez wątpienia jednym z największych osiągnięć Mikołaja Kopernika było udowodnienie, że Słońce znajduje się w centrum Układu Słonecznego, a wszystkie planety, w tym Ziemia, krążą wokół niego. Teoria heliocentryczna opisana przez niego w dziele pt. „O obrotach ciał niebieskich” wywróciła do góry nogami całą astronomię, ale inne odkrycia również przyczyniły się do wielu zmian w świecie nauki i nie tylko. 

Należały do nich m.in. teza o wypieraniu lepszego pieniądza (o większej zawartości cennego kruszcu) przez gorszy pieniądz (prawo Kopernika-Greshama, które wpłynęło na politykę monetarną). 

Kopernik opracował też taksę chlebową obniżającą cenę pieczywa tak, by każdego było na niego stać a jednocześnie by była ona proporcjonalna do ceny pszenicy i zboża. 

Wymyślił też zwyczaj smarowania chleba masłem, aby chronić żołnierzy przed jedzeniem brudnego chleba i chorobami. 

Był też zarządcą dóbr wokół Olsztyna i Pieniężna oraz strategiem i dyplomatą, a jego działania uchroniły zamek w Olsztynie przed zdobyciem go przez Krzyżaków w 1520 roku. 

Sprawdź także: Mikołaj Kopernik – wielki wszechstronny odkrywca.

Ciekawostki o Mikołaju Koperniku

 1. Mikołaj Kopernik doskonale znał język niemiecki (w Toruniu mówiono wtedy po niemiecku) oraz łacinę. Najprawdopodobniej znał również język polski oraz włoski.
 2. W domu, w którym urodził się naukowiec obecnie znajduje się Muzeum Mikołaja Kopernika.
 3. Obliczenia Mikołaja Kopernika wykorzystano do zmiany kalendarza z juliańskiego na gregoriański.
 4. Kopernik był kanonikiem, czyli średniowiecznym duchownym. Nigdy nie został jednak kapłanem, ale złożył śluby diakońskie, dzięki którym mógł głosić kazania, a także udzielać ślubów i odprawiać pogrzeby.
 5. Kopernik nie miał żony ani dzieci. Według niektórych źródeł jego ukochaną była jego gosposią, jednak badacze nie potwierdzają tej informacji.
 6. Kopernik żył 70 lat. Kilka miesięcy przed śmiercią doznał udaru mózgu, w wyniku którego przestał mówić i został częściowo sparaliżowany. Są różne wersje dotyczące daty śmierci. Najprawdopodobniej zmarł przed 21 maja 1543 roku, choć niektóre źródła podają datę 24 maja 1543.
 7. Największe dzieło Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” zostało opublikowane tuż przed śmiercią genialnego naukowca. Według legendy dotarło ono do Kopernika w ostatnim dniu jego życia. Jego rękopis znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej.
 8. Przez wiele lat miejsce pochówku Mikołaja Kopernika nie było znane. Podejmowano wiele prób ustalenia, gdzie znajduje się jego grób, ale szczątki astronoma udało się odnaleźć dopiero w 2004 roku pod posadzką kościoła we Fromborku.
 9. 24 maja 2010 roku odprawiono powtórny pogrzeb Mikołaja Kopernika. Dziś jego grób znajduje się na terenie Bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku.
 10. Na cześć Mikołaja Kopernika zostały nazwane kratery na Księżycu i Marsie.

Źródła:

 • https://ciekawostki.online/ciekawostki/303/o-mikolaju-koperniku/
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_Kopernik
 • https://www.rp.pl/historia/art9503211-jak-odkryto-grob-mikolaja-kopernika
 • https://fajnepodroze.pl/mikolaj-kopernik-ciekawostki-dla-dzieci/
"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()