Laureaci Nagrody Nobla

Laureaci Nagrody Nobla 2020 i ich osiągnięcia

Views 537

Nagrody Nobla przyznawane są w czterech dziedzinach naukowych. Oprócz tego, co roku wręczana jest również Pokojowa Nagroda Nobla oraz Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Zobacz, kto został wyróżniony w 2020 roku.

Nagrody Nobla pomagają dostrzec oraz wyróżnić osoby i organizacje, które działają na rzecz nauki, literatury lub dla dobra społeczeństwa. Są przyznawane regularnie od 1901 roku.

Co to jest Nagroda Nobla?

Nagroda Nobla to wyróżnienie, którego fundatorem i pomysłodawcą jest wynalazca dynamitu, Alfred Nobel. Każdy z laureatów otrzymuje medal i dyplom honorowy. Zwycięzcy dostają też nagrodę pieniężną, która ma ułatwić dalsze badania naukowe. Jej wysokość zmienia się co roku, a w 2020 wynosiła 1 milion szwedzkich koron.

W jakich dziedzinach przyznaje się Nagrodę Nobla?

Nagrodę Nobla przyznaje się w dziedzinie fizjologii i medycyny, chemii, fizyki i literatury. Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest osobom oraz instytucjom, które działają na rzecz pokoju na świecie. Od 1968 roku przyznaje się również wyróżnienie w dziedzinie ekonomii – Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Nie jest ona jednak fundowana z majątku Nobla, ale przez Bank Szwedzki.

Laureaci Nagrody Nobla 2020

  • Dziedzina fizyki: Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez. Wyróżniono ich za opracowanie nowych sposobów badania czarnych dziur.
  • Dziedzina chemii: Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna. To kobiety, które stworzyły „nożyczki do genów”, pozwalające modyfikować DNA i opracowywać nowe metody walki z nowotworami i chorobami genetycznymi.
  • Dziedzina literatury: Louise Glück. Wyróżnienie zostało przyznane za całokształt pracy twórczej, poezję poświęconą tematyce odrzucenia i śmierci.
  • Dziedzina fizjologii i medycyny: Harvey J. Altea, Michael Houghton i Charles M. Rice za odkrycie wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C. Dzięki ich osiągnięciu możliwe jest przeprowadzanie badań krwi wcześnie wykrywających chorobę oraz stosowanie odpowiednich leków przeciwwirusowych.
  • Pokojowa Nagroda Nobla trafiła do Światowego Programu Żywnościowego za walkę z globalnym głodem.
  • Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla zostali wyróżnieni Paul Milgrom oraz Robert Wilson, którzy ulepszyli teorię aukcji.

Zobacz także: Czy Alfred Nobel zapomniał o matematykach?

Rys. Adobe Stock