Jan Matejko, obraz Astronom Kopernik czyli rozmowa z Bogiem

2023 – Rok Mikołaja Kopernika: ciekawe wydarzenia w całej Polsce

Views 148

Czy wiesz kiedy urodził się i kiedy zmarł Mikołaj Kopernik? W 2023 roku przypada okrągła rocznica jego urodzin, którą świętuje się w muzeach i centrach nauki. To świetna okazja, żeby lepiej poznać postać Mikołaja Kopernika, jego odkrycia oraz mniej znane ciekawostki z życia astronoma.

Mikołaj Kopernik to znany na całym świecie polski odkrywca. Z okazji 550. rocznicy jego urodzin i 480. rocznicy śmierci astronoma w 2023 roku obchodzimy Rok Mikołaja Kopernika.

Kiedy urodził się Mikołaj Kopernik?

Mikołaj Kopernik urodził się w 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Z przerwami na zagraniczne wyjazdy, większą część życia spędził na Warmii i Mazurach, głównie we Fromborku, Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie. Do dziś to właśnie w tych regionach w Polsce rocznice urodzin Mikołaja Kopernika obchodzone są najhuczniej.

Sprawdź także: 10 ciekawostek o Mikołaju Koperniku

Czym był Rok Kopernikański?

Rok Kopernikański odbył się w 1973 roku, w 500. rocznicę jego urodzin. Był to ogłoszony przez UNESCO międzynarodowy rok Kopernika, w Polsce obchodzony w ramach Roku Nauki Polskiej. W ramach Roku Kopernikańskiego zorganizowano sesje naukowe, kongresy i wystawy, postawiono kilka pomników oraz nadano imię Kopernika kilku uczelniom i statkom.

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()