Chłopiec w pracowni chemicznej ogląda pomarańczowy roztwór

Jakie masz uzdolnienia? Rozwijaj je koniecznie!

Views 838

Uzdolnienia to jeden z najcenniejszych skarbów, jakie ma każdy z nas. Im szybciej dowiesz się, co lubisz robić, jaki masz talent, tym szybciej i łatwiej ci będzie rozwijać swoje zdolności.

Zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów to jeden z najlepszych sposobów na poznanie swoich umiejętności.

Fakultety, kółka zainteresowań, zajęcia rozwijające uzdolnienia

Czy nauka jakiegoś przedmiotu idzie ci szybciej i łatwiej niż kolegom? Masz poczucie, że umiesz to co inni robią na lekcjach i przez to się nudzisz? Porozmawiaj o tym z rodzicami i wychowawcą. Rozwiązuj zadania dla ciekawskich, potraktuj naukę jak przygodę. Dowiedz się, czy w twojej szkole są fakultety lub kółka zainteresowań. Każdy uczeń ma swoje uzdolnienia, ty również. Jeśli je poznasz, szybciej nauczysz się tego, co ci naprawdę sprawia frajdę i do czego masz talent.

Czy wiesz, że…
Choć Albert Einstein już jako dziecko był świetny w matematyce, miał bardzo słabe zdolności językowe. Wyobrażasz sobie, co by było, gdyby na siłę zaplanowano dla niego karierę tłumacza?

Jak poznać swoje uzdolnienia?

Zajęcia dodatkowe, rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów to doskonałe miejsce, w którym możesz sprawdzić swoje pasje. Uzdolnienia nie muszą dotyczyć tylko przedmiotów szkolnych. Mogą to być na przykład rysowanie, śpiew, gra na instrumentach, zajęcia plastyczne, robotyka czy karate. Na zajęciach okaże się, czy pociągają cię tylko na chwilę, czy masz szczególne zdolności w danej dziedzinie.  

  • Poproś rodziców o zapisanie na zajęcia, które cię interesują.
  • Uczestnicz w nich z zaangażowaniem, jednak bez stresu. Nic na siłę.
  • Obserwuj siebie – sprawdzaj, które zagadnienia łatwiej opanowujesz, czego szybciej się uczysz, co nie sprawia ci problemu, a co przychodzi z trudem.

Dlaczego warto poznać swoje uzdolnienia?

Zajęcia rozwijające uzdolnienia pozwolą ci zgłębiać pasje, a w przyszłości zostać mistrzem i specjalistą w danej dziedzinie.

  • Będziesz szybciej się uczyć interesujących cię tematów.
  • Jeśli masz bardzo dobre wyniki w jakiejś dziedzinie, zacznij startować w konkursach. Sukcesy dodają skrzydeł. Nie zrażaj się, jeśli nie zawsze wszystko będzie ci wychodzić. 
  • Kiedy nauczyciel i rodzice zauważą twoje zdolności, będą wiedzieli, w czym cię wspierać.
  • Zdobywaj dobre stopnie. Udzielaj się. Czy wiesz, że możesz się starać o stypendium dla szczególnie uzdolnionych uczniów? To mogą być twoje pierwsze własne pieniądze.

Zobacz także: Nie poddawaj się, walcz o marzenia jak Lewandowski!

Fot.: Victoria Borodinova / Pixabay

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()