Stare polskie złotówki w banknotach

Sto lat historii polskiego złotego i wcześniejsze waluty

Views 503

Zmiany waluty w Polsce związane są bezpośrednio z historią naszego kraju. Narodziny złotego również wiążą się z niezwykle ważnym wydarzeniem, czyli odzyskaniem przez Polskę niepodległości po 123 latach rozbiorów.

Stare waluty polskie

Pierwszą monetą w historii naszego kraju był denar polski bity przez króla Bolesława Chrobrego. Wywodził się on z tradycji rzymskiej, a produkowany był ze srebra. Później w Polsce płacono różnymi monetami, takimi jak tymfy, dukaty czy marki polskie. Od stu lat obowiązującą w naszym kraju walutą jest polski złoty.

Sto lat polskiego złotego

Kiedy Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku, rozwiązać trzeba było wiele ważnych problemów. Odrodzone państwo powstało z ziem, które przez 123 lata znajdowały się we władaniu Prus, Rosji i Austro-Węgier. Jedną z tych ważnych spraw do rozwiązania była kwestia wprowadzenia jednolitej waluty. Początkowo pierwszą wspólną walutą była polska marka, którą jeszcze w czasach zaborów wprowadził cesarz niemiecki na polskich ziemiach zajmowanych przez jego państwo.

W lutym 1919 roku polski rząd ogłosił, że wprowadzona zostanie w całej Polsce wspólna waluta, która będzie nosić nazwę „lech”. Pomysł ten nie przypadł Polakom do gustu i już po trzech tygodniach ogłoszono, że nowa waluta będzie nazywać się „złoty”. Na rewersie każdego banknotu wydrukowany był polski orzeł, a co ciekawe na awersie prawie wszystkich banknotów znajdowała się podobizna Tadeusza Kościuszki. Wyjątkiem był banknot 5-złotowy, na którym