Strefa dla artykułów polecanych

Fb. In. Tw.
Pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie

Najważniejsze osiągnięcia króla Bolesława I Chrobrego

Views 27

Po śmierci Mieszka I w 992 roku władzę w państwie przejął najstarszy syn Mieszka i Dobrawy, Bolesław zwany Chrobrym, który na świat przyszedł w 967 roku. Ten przydomek (nadany mu został po śmierci) oznacza osobę dzielną i mężną, co w czasie swoich rządów Bolesław wielokrotnie potwierdzał.

Według przekazów początkowo Bolesław Chrobry, w myśl postanowień ojca, rządził tylko jedną z części kraju. Pełnię władzy przejął trzy lata później, kiedy przegnał z Polski drugą żonę Mieszka Odę i jej trzech synów, przyrodnich braci Bolesława.

Pierwsze osiągnięcie Bolesława Chrobrego

Z rządami Bolesława Chrobrego związane są trzy wydarzenia, które miały ogromne znaczenie dla umocnienia pozycji Polski w Europie. Polski książę popierał misje mające wprowadzić chrześcijaństwo na terenach pogańskich Prus. Oczywiście nie czynił tego bezinteresownie, liczył, że dzięki temu zdobędzie nowe ziemie dla Polski. W 997 roku szczodrze wsparł wyprawę na ziemie Prusów wygnanego z Pragi biskupa Wojciecha. Misja ta zakończyła się tragicznie, ponieważ Wojciech został zamordowany. Bolesław Chrobry wykupił od Prusów ciało Wojciecha za złoto, które ważyło dokładnie tyle, ile ciało biskupa. Bolesław polecił pochować męczennika w katedrze gnieźnieńskiej. Kiedy w 999 roku papież ogłosił biskupa Wojciecha świętym, miało to ogromne znaczenie nie tylko dla polskiego kościoła, ale również dla całego państwa Bolesława Chrobrego.