Królewska rodzina: król, królowa, królewna i królewicz

Monarchia. Gdzie w Europie można spotkać króla i królową?

Views 25

Kiedyś najważniejszą osobą w naszym kraju był król lub książę. Przez ponad 800 lat w Polsce funkcjonowała monarchia. Dwie największe dynastie, które rządziły naszym krajem, to Piastowie i Jagiellonowie. Ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski abdykował w 1795 roku.

Obecnie w Polsce króla czy królową można spotkać już tylko w bajkach. Są jednak kraje, w których nadal panują królewskie rody. W Europie jest aż 12 monarchii, a w 7 z nich na czele państwa stoi król lub królowa.

Wielka Brytania i Hiszpania, czyli największe europejskie królestwa

Zdecydowanie największą monarchią jest Wielka Brytania, rządzona już od 69 lat przez królową Elżbietę II, której mężem był zmarły niedawno książę Edynburga, Filip. Królowa Elżbieta II jest nie tylko głową Wielkiej Brytanii, ale jeszcze aż 15 państw wchodzących w skład Wspólnoty Narodów, z których wszystkie leżą poza Europą. Do najważniejszych należą Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Jamajka i Bahamy. Monarchia brytyjska oparta jest na zasadzie dziedziczności, a następcą tronu jest książę Walii Karol. Tradycja monarchii w Anglii sięga VI wieku, a pierwszym historycznym królem miał być Egbert.

Niegdyś wielką potęgą było też Królestwo Hiszpanii, które powstało jako zjednoczone królestwo pod przywództwem Karola V Habsburga 23 stycznia 1516 roku. Monarchia w Hiszpanii została zerwana dwukrotnie (1873–1874 i 1931–1975), ale zawsze ją przywracano. Obecnym królem Hiszpanii jest Filip VI Burbon.