karawana na pustyni o zachodzie słońca

Jak żyją Beduini – ludzie pustyni

Views 129

Życie na pustyni nie jest łatwe dla żadnego żywego stworzenia. A jednak, nawet ludzie nauczyli się, jak radzić sobie z niewyobrażalnym upałem, bezkresnym piaskiem i trudnym dostępem do wody oraz pożywienia. Sprawdź, jak wygląda codzienne życie ludzi pustyni.

Podobnie jak w przypadku roślin pustynnych i zwierząt na pustyni, są ludzie, którzy przystosowali się do życia w trudnych pustynnych warunkach. Beduini, bo o nich mowa, to najliczniejsze plemię prowadzące koczowniczy tryb życia. Szacuje się, że na całym świecie żyje współcześnie około 20 milionów Beduinów!

Kim są Beduini?

Beduini to koczownicze plemiona arabskie. Ich życie to ciągłe przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Zamieszkują pustynne tereny Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu. Arabscy nomadzi, czyli wędrownicy, żyją w niewielkich wspólnotach. Na czele klanu stoi kadi, a szefem osady jest szejk – osoba wyróżniająca się mądrością i doświadczeniem.

Jak żyją ludzie na pustyni?

Życie Beduinów to ciągła podróż. Ich głównym zajęciem jest hodowla wielbłądów, owiec oraz kóz. Niektóre plemiona zajmują się również uprawą daktyli oraz trzciny cukrowej. Beduini żyjący zgodnie z tradycją, zazwyczaj mieszkają w namiotach, które rozstawiają w pobliżu pastwisk. Żeby mieć dostęp do wody, kopią głębokie studnie lub zbierają wodę, która nocą skrapla się w zagłębieniach skał pustynnych. Żywność zapewniają im zwierzęta i to, co uda im się wyhodować. Na co dzień pieką chleb w kształcie podpłomyków (płaskich placków).

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()