Bożonarodzeniowa szopka - jasełka

Co to są bożonarodzeniowe jasełka? Jak zrobić je w domu?

Views 403

Jasełka to przedstawienie, które opowiada o Bożym Narodzeniu. Co roku wystawia się je nie tylko w kościołach, lecz także przedszkolach, szkołach i domach kultury. Czy wiesz, jaka jest ich historia? Sprawdź, jak zrobić domowe jasełka i zaangażować w nie całą rodzinę.

Jasełka stały się już tradycją i wiele osób nie wyobraża sobie bez nich okresu świątecznego. Ich pochodzenie nie jest do końca jasne, choć prawdopodobnie jest związane z popularnymi w średniowieczu przedstawieniami (misteriami).

Co to są jasełka?

Jasełka to religijne przedstawienie, które opowiada o świętach Bożego Narodzenia. Dzięki niemu zarówno młodsi, jak i starsi mogą lepiej poznać chrześcijańskie tradycje i je kultywować.

Historia jasełek

W przeszłości jasełka często były przedstawieniami kukiełkowymi. Dopiero później historię narodzin Jezusa zaczęli opowiadać aktorzy. Za twórcę jasełek uważa się świętego Franciszka z Asyżu, który po raz pierwszy zorganizował publiczne wystąpienie bożonarodzeniowe.

Jak zrobić domowe jasełka?

Scenariusz na jasełka bożonarodzeniowe

Zacznij od przygotowania scenariusza. Poproś o pomoc rodziców lub rodzeństwo, wśród których możesz również rozdzielić role w bożonarodzeniowym przedstawieniu. Pomyśl, czy wolisz zrobić tradycyjne jasełka, czy może chcesz wykorzystać w nich telefony, latarki i GPS. Gotowe scenariusze znajdziesz także w internecie – wtedy wystarczy je wydrukować i nauczyć się tekstu albo go odczytać.

Stroje na jasełka dla dzieci

Stroje na jasełka można wypożyczyć w wypożyczalniach kostiumów. Można też improwizować i skorzystać z tego, co mamy pod ręką.

  • Strój Maryi można zrobić z niebieskiej chusty,
  • Do stroju Józefa przyda się ciemne prześcieradło opasane wokół ciała jak toga i związane w pasie sznurem lub paskiem.
  • Strój pastuszka możesz zrobić z brązowej kamizelki i słomianego kapelusza.
  • Przebranie anioła można zrobić z białego prześcieradła i doczepić do niego skrzydła z papieru.

Bożonarodzeniowa szopka – scenografia i dekoracje

Podczas jasełek ważne są nie tylko ciekawe przebrania, lecz także dekoracje pomieszczenia, w którym chcemy wyczarować bożonarodzeniową szopkę. Zarówno w szkole, jak i w domu tłem do przedstawienia może być dowolny ciemny materiał, np. granatowe zasłony czy kotara. Z góry można przyczepić do niego wycięte z papieru gwiazdki i większą gwiazdę betlejemską. Jako ozdoby można wykorzystać też choinkę, świąteczne lampiony i sianko.

Możesz również zrobić scenografię, ustawiając krzesła z oparciem na stole i przykrywając wszystko dużym ciemnym płótnem, zasłonami lub kocami. Do takiego tła możesz przyczepić imitację stajenki i betlejemskich budynków zrobionych z kartonu. Przed nimi połóż kosz lub pufy przykryte brązowym kocem – posłużą za żłóbek.

Zobacz także:
Historia świętego Mikołaja i świątecznych prezentów
Najważniejsze tradycje świąt Bożego Narodzenia

Fot. Adobe Stock