Planeta Neptun

Neptun – gazowa planeta. Ciekawostki o planecie Neptun

Views 70

Planeta Neptun jest jedną z najmniej poznanych planet. Została odwiedzona jedynie przez jedną sondę kosmiczną, Voyager 2, która przeleciała obok niej w 1989 roku. Jednak dzięki obserwacjom przez teleskop i obliczeniom matematycznym, co nieco o niej wiemy. Poznaj zaskakujące ciekawostki o planecie Neptun.

Neptun to ósma, najdalej położona od Słońca planeta Układu Słonecznego. Została nazwana na cześć rzymskiego boga mórz, oceanów, chmur i deszczu. Znajduje się bardzo daleko od kuli ziemskiej i nie jest widoczna gołym okiem. Po raz pierwszy za pomocą teleskopu zaobserwował ją w 1846 roku Johann Gottfried Galle.

Jak wygląda Neptun?

Neptun to najmniejsza planeta gazowa, której powierzchnia składa się z wodoru, helu i metanu. To właśnie za sprawą metanu, który pochłania światło czerwone i odbija niebieskie, zarówno Neptun, jak i Uran mają kolor zbliżony do niebieskiego. Planeta Neptun ma jednak niższe ciśnienie i cieńszą warstwę atmosfery, dlatego ma nieco głębszą i ciemniejszą barwę. Planeta jest otoczona przez 6 pierścieni, są one jednak mało widoczne. Trzy główne pierścienie to Pierścień Adamsa, Pierścień Le Verriera i Pierścień Galle.